Chytil, který pomáhal rozkrýt kauzu Opencard, nemusí platit miliony. Chtěl je po něm magistrát

Odvolací soud potvrdil, že pražský magistrát nemá nárok na milionovou náhradu škody, kterou požadoval kvůli kauze Opencard po bývalém úředníkovi Jiřím Chytilovi. Soudní senát se ztotožnil s názorem, že město podalo žalobu pozdě a jeho požadavek je promlčený. Projekt vznikl v době primátora Pavla Béma (ODS), toho však Praha nezažalovala.

Magistrát se peněz domáhal na základě pravomocného trestního verdiktu, podle kterého Chytil městu způsobil třímilionovou škodu, když nevymáhal pokutu za opožděné plnění smlouvy od tehdejšího vlastníka práv k Opencard – firmy Haguess. V trestním stíhání úředníků spojených s projektem byl Chytil potrestán podmínkou v délce 1,5 roku.

Přitom zároveň dostal cenu za odvahu od protikorupčního fondu právě za svou roli v případu Opencard. Policii totiž podle fondu při rozkrývání podezřelé zakázky pomohl. Město teď ve sporu o náhradu škody neuspělo a Chytilovi navíc musí uhradit celkem 127 tisíc korun jako náhradu soudních nákladů.

Jediný nepodmíněný trest dostal u soudu další úředník: bývalý šéf odboru informatiky Ivan Seyček. Toho soud potrestal za porušení povinností při správě cizího majetku 3,5letým vězením. Také Seyčka žaluje magistrát o náhradu škody: po něm požaduje 18 milionů.

Jak šel čas s Opencard
Zdroj: ČT24

Projekt Opencard z dob primátora Béma vyšel podle tvrzení města na 1,75 miliardy korun, opakovaně byl kritizován jako předražený. Karta měla mít řadu funkcí, nakonec sloužila především jako tramvajenka. Sám Bém se ale trestnímu stíhání vyhnul – podle magistrátních právních analýz by prý město u soudu neuspělo.

Na dva jiné bývalé primátory – Bohuslava Svobodu a Tomáše Hudečka – už si ale policie posvítila a oba čelí trestnímu stíhání spolu s dalšími osmi bývalými radními. Podle nepravomocného rozsudku oba exprimátoři zvýhodnili Haguess při zadání zakázky na podporu programového vybavení ke kartě. Svoboda za to dostal podmínku v délce 2,5 roku, Hudeček o půl roku nižší. Vinu popírají, kvůli licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 6 hhodinami

Novým předváděcím pilotem gripenu je kapitán Ratz

Místo Ondřeje Španka usedl do kokpitu stíhačky Gripen jako předváděcí pilot letectva Jan Ratz. Na základně v Čáslavi skládal zkoušku pro vydání osvědčení, aby mohl vystupovat před veřejností. Ratz se poprvé lidem představí během otevřených dveří na základně v Čáslavi v sobotu 17. května, později letos pak ještě ve Velké Británii, Belgii, Francii i na Dnech NATO v Ostravě.
před 6 hhodinami

Po dvou dekádách příprav začala miliardová stavba Černé kostky

V Ostravě začala stavba Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Projekt za 2,6 miliardy korun má být hotov v roce 2027. Stavba, jejíž příprava začala před víc než dvaceti lety, má být symbolem proměny Moravskoslezského kraje. Devítipatrová budova se dvěma podzemními podlažími patří k největším krajským investicím a je financována s pomocí programu Spravedlivá transformace. Bude sídlem Moravskoslezské vědecké knihovny.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Den před osvobozením zavraždili nacisté na Slovácku dvacet lidí

Konec druhé světové války přinesl, kromě radosti z blížícího se vítězství, i řadu tragédií, které stály stovky lidských životů. Jedna z nich se odehrála před 80 lety, 29. dubna 1945, poblíž obce Salaš na Uherskohradišťsku. Nacisté a jejich pomocníci z řad takzvaných vlasovců povraždili dvacet lidí. Všichni zemřeli pouhý den před příchodem Rumunů, kteří obec osvobodili.
před 11 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 17 hhodinami

Protipovodňová opatření v Brně nabírají další zpoždění

Dělníci v Brně dokončují první etapu protipovodňových opatření na řece Svratce. Upravují břehy i dno koryta řeky. Stavba je zdražila asi o tři sta milionů, nakonec vyjde na 1,5 miliardy korun. Termín dokončení se několikrát odkládal a nestihne se ani dubnový. Hotovo zřejmě bude až v průběhu června. Práce se protáhly i kvůli loňským zářijovým povodním.
před 17 hhodinami
Načítání...