Soud: Goran Boban vyhodil dům do povětří. Ve vězení stráví čtyři roky

Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek uložil čtyři roky vězení Chorvatu Goranu Bobanovi. Uznal ho vinným, že kvůli pojišťovacímu podvodu dal vyhodit do vzduchu luxusní vilu v Šenově u Nového Jičína. Zemřeli při tom dva lidé.

Chorvat Goran Boban před soudem
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Soud uznal Bobana vinným z podvodu a neposkytnutí pomoci. Podle soudu byl motiv obžalovaného jednoznačně zištný. Bobanovi krachovalo manželství, krachovala mu firma a on potřeboval peníze. Proto si v roce 2014 sjednal dva své krajany, kteří měli z armády zkušenosti s výbušninami.

Podle obžaloby se s nimi domluvil, že ve vile připraví výbuch a on pak bude po pojišťovně žádat náhradu škody. Mužům se ale příprava výbuchu nepovedla: rozbuška explodovala předčasně a zapříčinila výbuch dvou desetikilových propanbutanových lahví. Exploze zničila stěny několika sklepních místností a způsobila také pád části stropu. Dva Chorvati pod sutinami zahynuli.

Jejich těla se našla až po několika měsících. V té době už po nich policie pátrala a nedaleko vily našla auto, které patřilo jednomu z nich. Boban, přestože podle žalobce věděl, že v sutinách jsou dva lidé, o tom neřekl ani záchranářům. Obžalovaný to odmítl, prý netušil, že ve sklepě někdo je.

„Pan obžalovaný (Goran Boban, pozn. red.) není žádný zločinec, máme ho za nešťastného člověka, který zvolil špatný obchodní směr a špatné obchodní partnery.“

Vítězslav Božoň

soudce

Hrozil mu až dvojnásobný trest, soud se ale přiklonil k trestu ve spodní polovině sazby. Obžalovaný ale podle soudu neprojevil ani náznak sebereflexe. „Neexistuje přímý důkaz, jen řetězec nepřímých. Je jich však tolik, že o vině nepochybujeme,“ řekl soudce.

Způsobenou škodu pojišťovna odhadla na devět milionu korun. Vzhledem k okolnostem ale peníze nevyplatila. Boban se proti rozsudku na místě odvolal, žalobce si pro případné odvolání ponechal lhůtu.

Podnikatel, který v Česku působí od roku 1992, své podnikání založil na výrobě dortů či provozování výherních automatů. Vilu koupil v roce 1992 za 3,5 milionu korun a od té doby ji rekonstruoval. „Investoval jsem do ní víc než 20 milionů korun,“ řekl již dříve. V čtyřpodlažním domě žil až do rozvodu v roce 2013 s manželkou, dětmi a tetou.