Vítězný architektonický návrh ostravských jatek

Jak mohla vypadat po rekonstrukci ostravská jatka? Město vystavuje návrhy architektů, včetně vítězného

Ostrava ve středu zahajuje výstavu návrhů z architektonické soutěže na rekonstrukci objektu bývalých jatek nedaleko centra města. Vítězem soutěže, které se zúčastnilo celkem osm kanceláří ze čtyř zemí, se stalo studio Petr Hájek Architekti z Prahy.

Návrhy jsou k vidění v objektu někdejšího hobby marketu Bauhaus, který město odkoupilo společně s budovou jatek.

„Prezentace posuzovaných návrhů formou otevřené výstavy je součástí podmínek architektonické soutěže. Jsem rád, že si nejenom odborníci na architekturu, ale všichni, kteří se zajímají o rozvoj města, budou moci prohlédnout různá řešení, která byla předmětem hodnocení soutěžní poroty a konfrontovat je se svou vlastní představou,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Video Jatka z dílny architektů
video

Jatka z dílny architektů

Vernisáž se bude konat už v úterý 30. května od 18:00 a je rovněž přístupná veřejnosti. Zahájení výstavy se zúčastní také autoři návrhů, kteří své projekty představí a v případě zájmu o nich budou diskutovat s lidmi.

Podle ředitele galerie Plato a předsedy soutěžní komise Marka Pokorného potrvá výstava do 14. června. Otevřena bude denně od 14:00 do 18:00. V dopoledních hodinách se pak na ni mohou objednat i školy, kterým galerie zajistí odborný výklad.

Podle Pokorného bylo pro porotu rozhodování o vítězi mimořádně složité. „Vybraný návrh v diskusi jednoznačně obstál díky tomu, že respektuje vnitřní členění jatek, velmi citlivě pracuje s novotvarem auditoria a mimořádně inteligentně si poradil se všemi drobnějšími funkcemi vyžadovanými provozem galerie,“ uvedl.

Budova má v budoucnu sloužit právě pro potřeby městské galerie. „Jako zástupce budoucího uživatele jsem proto s výsledkem velmi spokojen,“ dodal Pokorný.

Objekt vznikl v roce 1881

Se samotnou přestavbou jatek by se mohlo začít v příštím roce. Objekt městských jatek vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket.

Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět, převzalo je loni v září. Zaplatilo za ně i bývalou prodejnu Bauhausu 80 milionů korun. Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu přes 90 milionů korun.