Ostrava odkoupí historicky cenný areál jatek. Za 80 milionů korun

Město Ostrava po několikaletém úsilí odkoupí objekt bývalého hobbymarketu Bauhaus i s přilehlým areálem někdejších městských jatek, který je památkově chráněný. Zaplatí za ně podle redaktorky České televize Markéty Radové zhruba 80 milionů korun.

Město podle primátora Tomáše Macury (ANO) usilovalo o zpětný odkup jatek bezmála deset let. Nové vedení Ostravy o odkupu vyjednávalo od léta loňského roku, kdy obnovilo jednání s vlastníkem areálu. „Společnosti Bauhaus je v roce 1994 prodalo za 39 milionů korun,“ dodala Markéta Radová.

„Zastupitelé se k projednávání odkupu nemovitostí dostali okolo půl druhé odpoledne. Odkup jatek schválili ve tři. Opozice se vyjádřila tak, že oba objekty jsou ve špatném stavu, že kupní cena je vysoká a že nejsou vyčísleny náklady na obnovu jatek,“ dodala Markéta Radová, která jednání města sledovala.  

Městská jatka

Oba objekty město plánuje využít pro kulturní účely. V budově někdejšího hobbymarketu bude sídlit Městská galerie Plato, která dosud působí v multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice a od července bude novou příspěvkovou organizací města.

„Do Bauhausu se Plato může přestěhovat už někdy na podzim. Tam ta prodejna vyžaduje poměrně marginální úpravy, tam to půjde velmi rychle,“ míní Macura. Úpravy by mohly stát zhruba pět milionů korun.

V případě historické budovy jatek, kterou dnes vlastní firma Janáčkova 22 – správa podniků a nemovitostí, ale bude situace složitější. Město potřebuje nejprve nechat udělat statické posouzení.

„Budeme muset nechat vypracovat projekt obnovy té budovy. Nicméně záměrem je zachovat pochopitelně ten historický ráz té budovy, navíc je samozřejmě památkově chráněná. I pokud jde o tuto budovu jatek, tak máme záměr ji využít pro účely kultury jako nějakou výstavní plochu, a to jak interiér, tak exteriér. Máme v úmyslu v okolí vybudovat určitý prostor pro street art, tedy umění venku,“ řekl Macura. Podle zjištění Markéty Radové by jejich oprava měla trvat tři roky. 

  • Jedna z nejvýznamnějších technických památek na území Ostravy – bývalá městská jatka nedaleko centra města – řadu let chátrala. Společnost Bauhaus, která je koupila i s pozemky v polovině 90. let minulého století, budovy nevyužívala a chtěla je prodat. Všechna tehdejší jednání ale údajně ztroskotala na příliš vysokých požadavcích provozovatele sítě obchodních domů.
  • Společnost Bauhaus objekt získala společně s lukrativními pozemky, kde postavila svůj obchod. Podle dohody měla budovu opravit a využívat. To se ale nestalo. Až ke konci 90. let minulého století provedla nejnutnější práce k zajištění stavu objektu. Bauhaus se hájil tím, že ve smlouvě nic o opravě není. Městu nabízel, že budovu prodá zpět. Jednou z variant byla i úplná demolice.

Podle Macury byla jednání o odkupu složitá. Znalecké posudky z minulosti hovořily o tom, že hodnota areálu je asi 130 milionů korun. Město areál nyní odkoupí za necelých 80 milionů korun, přičemž podle posledního znaleckého posudku je jeho hodnota přes 90 milionů korun. Snížila se však kvůli špatnému technickému stavu bývalých jatek.

Ostrava cenu uhradí jednorázově z přebytku hospodaření. Primátor předpokládá, že vlastníkem nemovitostí by se pak město mohlo stát v průběhu léta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 3 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 7 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 11 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 11 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
včera v 21:06

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
včera v 14:57
Načítání...