Za smrt pacienta a falšování dokumentů dostali lékaři nymburské nemocnice podmínku

Tři lékaři nymburské nemocnice obvinění z usmrcení z nedbalosti a z padělání a vystavení nepravdivých dokumentů odešli od soudu s podmíněným trestem. Dva z nich také dostali zákaz činnosti na dva roky. Státní zástupkyně i obhájci si ponechali lhůtu na odvolání. U soudu mimo jiné zaznělo, že jednatelka nemocnice a vedení města by měly z případu vyvodit důsledky. Starosta to odmítl.

Obžalovaní lékaři z nymburské interny
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Primář interního oddělení Václav Hulínský dostal za usmrcení z nedbalosti a falšování zdravotnické dokumentace a přečin nadržování úhrnný trest odnětí svobody po dobu 18 měsíců s podmínkou na dva roky. Zároveň mu soud udělil zákaz činnosti lékaře na pozici primáře po dobu dvou let.

Ošetřující lékař zemřelého pacienta Michal Križanovič odešel od soudu za trestný čin usmrcení z nedbalosti s dvouletým trestem odnětí svobody s tříletou podmínkou, zároveň nesmí dva roky vykonávat lékařskou činnost.

Lékařka Tamara Malcevová byla za falšování zdravotnické dokumentace a přečin nadržování potrestána 18 měsíci odnětí svobody s dvouletou podmínkou. Jako jediné jí soud neudělil zákaz činnosti.

„Já jsem tady jako vedoucí lékař oddělení a zatím funkci nemám komu předat. Takže buď odejdu a potom bude velký problém, nebo budu držet basu a problém nebude do té doby, než odejdu,“ řekl po vyhlášení rozsudku Hulínský.

Diabetik zůstal celý týden bez inzulinu

Ošetřující lékař v lékařské zprávě přehlédl, že pacient je diabetik, kvůli čemuž ho nechal téměř celý týden bez inzulinu. Pacient byl po šesti dnech propuštěn a mohl se vrátit do domova s pečovatelskou službou. Následně byl v kritickém stavu převezen zpět do nymburské nemocnice, kde zemřel. Kromě toho lékaři falšovali po mužově smrti dokumentaci, aby zamaskovali selhání.

Na pochybení nepřišel ani primář při dvou velkých vizitách. „Není možné, abych se seznamoval se všemi diagnózami všech pacientů, vždy kontroluji pouze to, s čím je u nás pacient primárně hospitalizován. V tomto případě to byly bolesti kolem kyčle,“ řekl již dříve u soudu primář Hulínský.

Po smrti pacienta přišli lékaři na své pochybení. Primář řekl, že do zprávy byly proto na jeho pokyn doplněny informace o tom, že pacientovi inzulin podáván byl. „Chtěl jsem chyby kolegy zakrýt, iniciátorem zfalšování zprávy jsem byl já. Stala se chyba a je mi jí líto,“ řekl primář.

Starosta: Šlo o selhání jednotlivců, ne nemocnice

Informace do zprávy doplnila na žádost primáře v sobotu sloužící lékařka Tamara Malcevová. Byla ze zfalšování dokumentace obviněna spolu s primářem. „Šla jsem a tu zprávu doplnila. Bylo to na žádost primáře, ale nijak na mě netlačil. Byla jsem blbá,“ řekla dříve Malcevová.

„Pochybení ze strany jednatelky (nemocnice) nevidíme, a to i na základě vyneseného rozsudku. Vnímáme situaci jako velmi politováníhodnou. A i rozsudky potvrdily, že se jednalo o selhání jednotlivců, ne systémových kroků uvnitř nemocnice,“ řekl na brífinku po vynesení rozsudku nymburský starosta Pavel Fojtík (Změna pro Nymburk).

Nymburská nemocnice nyní bude řešit personální situaci na interním oddělení. Podle jednatelky Aleny Havelkové již nemocnice má plán, jak bude po vyhlášení rozsudku fungovat. Podle ní má nemocnice také provizorní řešení pro případ, kdyby se jí nepodařilo najít vhodného lékaře na funkci primáře. „Interní oddělení zůstane za všech okolností zachováno,“ řekla Havelková.

Uložit