Za války nasazoval život za záchranu židovských dětí. V Třebíči mu věnovali pamětní síň

V třebíčské židovské čtvrti v pátek otevřeli novou pamětní síň věnovanou Antonínu Kalinovi. Místní rodák zachránil v koncentračním táboře Buchenwald za nasazení vlastního života nejméně devět set židovských dětí. Letos město oslaví 115. výročí od jeho narození.

Video Události v regionech (Praha)
video

Síň připomíná život Antonína Kaliny

Antonín Kalina byl po vypuknutí druhé světové války transportován jako politický vězeň nejdříve do koncentračního tábora v Dachau. V září 1939 z něj byl poslán do Buchenwaldu, kde zůstal až do konce války.

Během svého pobytu v táboře nasazoval Kalina vlastní život kvůli záchraně židovských dětí. Různými metodami, například zaměňováním jmen živých a mrtvých, se mu jich podařilo zachránit více než devět set.

„Otevřením pamětní síně jsem si uvědomil, že Antonín Kalina se vlastně vrátil domů. A to mě dojalo,“ uvedl Stanislav Motl, spisovatel a spoluautor dokumentu Děti Antonína Kaliny.

Pamětní síň, která stojí hned vedle synagogy, připomíná místa, kde Kalina vyrůstal, řemeslo, kterému se vyučil, i jeho korespondenci s přáteli. Nechybí v ní ani vyznamenání, jež z Ameriky zapůjčila vnučka Antonína Kaliny. „Jsou tu vzácné kousky. Je tu ocenění Spravedlivý mezi národy z Izraele a taky ocenění od prezidenta Miloše Zemana,“ dodala ředitelka Městského kulturního střediska Třebíč Jaromíra Hanáčková.