Východ ČR stále trápí smog. V Bohumíně vyčistí dětem vzduch ve školách

Čerstvý a čistý vzduch zajistí nejen dětem, ale i kantorům v Bohumíně rekuperační jednotky. Pilotní projekt spustili v základní škole na třídě Dr. E. Beneše, která se nachází na rušné komunikaci v centru Bohumína.

Žáci bohumínské základní školy
Zdroj: Město Bohumín Autor: Lucie Kolková

Pořídili sem hned čtyři speciální výměníky, které filtrují vzduch a dokáží zachytit i škodlivé látky včetně prachových částic. Skříně, které připomínají větší chladničku, mají zajistit ve třídách čisté vnitřní klima. Řízené větrání probíhá s pomocí výkonných filtrů.

„Výuka při otevřených oknech u tak rušné silnice a v prašném prostředí je opravdu obtížná. Ovšem když se nevětrá, tak je náročné udržet pozornost nejen pro učitele, ale i pro žáky. Proto jsme se s městem dohodli, že otestujeme ve čtyřech třídách 2. stupně, kam chodí přibližně stovka dětí, speciální skříně na výměnu vzduchu.“

Barbora Bolcarovičová

ředitelka základní školy na třídě Dr. E. Beneše

Nákup rekuperačních jednotek vyšel městskou pokladnu na 600 tisíc korun. Roční náklady na provoz se pak pohybují v řádu několika tisíců korun. Pokud se projekt osvědčí, rozšíří se i do dalších škol. V úvahu připadají ty u rušných komunikací, třeba u místních železáren. Spolu s ozdravnými pobyty a kotlíkovými dotacemi jde o další krok Bohumína v boji se znečištěným ovzduším.

Vyčistit musejí desítky kubíků vzduchu na žáka

„Fungování jednotek a vliv na školáky a učitele prozatím testujeme, po půl roce si jej pak vyhodnotíme a vytipujeme další třídy a školy, kam bychom přístroje mohli pořídit. Měly by mít i pozitivní vliv na zdraví dětí, ty by neměly být tolik nemocné, přínosem by měly být i pro alergiky, protože přístroje vzduch umí očistit také od alergenů a pylů,“ sdělil místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD) s tím, že ve školách na západě jsou ve třídách rekuperační jednotky naprostým standardem.

Účinnost speciálních výměníků vzduchu je až 90 procent. V zimě je výhodou minimální únik tepla způsobený klasickým větráním. V létě zase stroje částečně umí chladit. Dalším efektem je regulace množství oxidu uhličitého. Čím více ho je, tím dříve se u lidí v místnosti dostavuje únava. Množství CO2 reguluje automatické čidlo.

Na jednoho žáka je zapotřebí vyměnit 20 až 30 metrů krychlových vzduchu za hodinu. Vzduch vyčištěný s pomocí jednotek lze podle výrobce kvalitou přirovnat k vzduchu vhodnému pro alergiky. Automatický režim si mohou učitelé sami upravit s pomocí ovladače.

V Moravskoslezském regionu zůstává smog

Zhoršené rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji přetrvávaly také 13. února. Přestože hodnoty průměrných denních koncentrací polétavého prachu v ovzduší jsou nižší než během víkendu, na většině stanic stále překračují dvojnásobek imisního limitu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Na Třinecku, kde je od pátku vyhlášena regulace, je mezní hranice stále překonána víc než trojnásobně. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Smogová situace platí od pátku také v Olomouckém a Zlínském kraji

Smog trápí Moravskoslezský kraj hlavně na podzim a v zimě. Letos se se zhoršenou kvalitou ovzduší s krátkými přestávkami potýká prakticky od začátku roku. Ke znečištěnému ovzduší přispívá nejen průmysl, ale i doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska. V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi.

Smogovou situaci vyhlásil ústav v celém regionu podobně jako v Olomouckém a Zlínském kraji v pátek. Na Třinecku ji pak odpoledne rozšířil o regulaci. Podle aktuálních hodinových koncentrací byla v pondělí ráno situace na řadě míst regionu stále hodnocena jako špatná.
„Rozptylové podmínky budou většinou nepříznivé, během dne jen přechodně mírně nepříznivé. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou i nadále pohybovat nad hodnotou stanoveného imisního limitu, místy i výrazněji,“ uvedli meteorologové.

V Brně bude možná od úterka MHD zdarma

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci i pro Brno. Platí od pondělního dopoledne do odvolání. „Situace ohledně ovzduší v Brně je nyní skoro na všech stanicích stejná, všechny měří vysoké koncentrace prachu. Je to důsledek dálkového transportu znečištění, které už o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a postupně se přesouvá stále níž,“ řekl Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Městská hromadná doprava by mohla být v Brně kvůli smogové situaci už v útery pro všechny zdarma. Návrh na mimořádné opatření budou ráno schvalovat radní.Připravit zavedení bezplatné MHD radní města uložili vedoucímu dopravy brněnského magistrátu minulý týden, materiál se má dostat zpět na radu do dvou týdnů. Opatření by mělo platit do konce února. Kvůli aktuální smogové situaci by ale mohlo vstoupit v platnost mimořádné opatření. „Dohodli jsme se, že už úterní ranní rada města bude městskou hromadnou dopravu zdarma po dobu smogové situace projednávat, je na debatě, od které hodiny by mohlo opatření začít platit,“ řekl Ander. Smogovou situaci v Brně meteorologové naposledy vyhlásili 20. ledna, ještě ten den ji rozšířili na celý Jihomoravský kraj. Odvolali ji o dva dny později.