Jak žít v době smogu? Zázvor, vitamíny, hory. A k lékaři, jen pokud je to nutné

6 minut
Musíte k lékaři? Vezměte si do čekárny roušku, radí lékařka
Zdroj: ČT24

V období smogových situací trpí nemocemi horních cest dýchacích především chronicky nemocní pacienti, astmatici a pacienti s plicní obstrukční nemocí. Rapidně ale přibývá také nemocných, kteří jsou jinak zdraví. Lékaři proto radí, že by se lidé měli před smogem chránit alespoň tím, že omezí pohyb ve venkovním prostředí, zvýší konzumaci vitamínů a pokusí se vycestovat ze znečištěných oblastí na hory.

Podle primářky plicního oddělení kliniky MephaCentrum v Ostravě Jany Kociánové je v současné smogové situaci také důležité, aby pacienti, kteří onemocní virózou, zůstali několik dní doma a vyléčili se. Pokud přesto přicházejí do ambulancí a čekáren, určitě by měli zvážit použití jednoduché roušky na ústa, která zabrání šíření infekčních nemocí mezi ostatní lidi v okolí.

V první dny postel a zázvor

„Lidé jsou dnes hodně netrpěliví a místo toho, aby pár dní zůstali doma, jdou hned první den k lékaři a myslí si, že se vyléčí okamžitě. Přitom v posteli se zázvorovým čajem a vitamínem C by to mohli vyležet i bez návštěvy lékaře,“ uvedla pro ČT lékařka Jana Kociánová.

„V období smogových situací to platí ještě více, protože už pohyb venku může lehké onemocnění horních cest dýchacích ještě zhoršit.“

Lékaři doporučují, aby každý, kdo má takovou možnost, vyjel na hory do čistého vzduchu a tam se pohyboval. V oblastech znečištěných smogem je však dobré pohyb venku omezit, pouze krátce větrat a konzumovat dostatečné množství vitamínů. Rozhodně by lidé, kteří jsou zvyklí běhat, měli běhání v období smogu vynechat.

Primářka Kociánová také upozorňuje, že rouška na obličej je výbornou ochranou před virovou nákazou v čekárně plné pacientů. Rozhodně by však lidé neměli počítat s tím, že pokud si nasadí roušku, že je na ulici ochrání před smogem. To by dokázala pouze neprodyšně uzavřená maska s filtrem.

Výplachy nosu zbaví škodlivin

„Takže ani matky, které by daly svým dětem roušku a šly by s nimi na dlouhou vycházku, neudělají dobře. Rouška, šátek nebo šála však může děti i dospělé částečně ochránit před velkými mrazy,“ sdělila Jana Kociánová.

Pokud je člověk nachlazený a použije prevenci jako zázvor a další zdroje vitamínů, má naději, že se onemocnění nebude rozvíjet dál. „Výborné jsou také výplachy nosu vincentkou nebo mořskou vodou, které oplachují sliznici a zajišťují, aby se všechny škodliviny nedostaly do těla. V okamžiku, kdy už je pacient skutečně nemocný a rozjede se infekce, potom je na místě navštívit lékaře,“ uvedla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 4 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 5 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 18 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 18 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 19 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
25. 4. 2025
Načítání...