Prodlouženou Rudnou letos dělníci nedokončí. Stavět mohou nejdříve příští rok

Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí Moravskoslezského kraje o stanovisku EIA k dostavbě prodloužené Rudné. Podle ministerstva se krajský úřad dostatečně nevypořádal s námitkami účastníků v průběhu řízení. Takzvaná prodloužená Rudná tak letos stát nebude.

Video Problematická dostavba Rudné
video

Problematická dostavba Rudné

„Podle těch nejoptimističtějších variant by se dostavba mohla odložit o jeden rok,“ zjistil na místě redaktor České televize Jan Pirkl, který situaci sleduje.

Pravděpodobnějším termínem dostavby je podle něj rok 2018. „Ale za předpokladu, že dojde k dohodě se spolkem Skalka,“ dodal Jan Pirkl. Právě tento spolek totiž stál za odvoláním k mininisterstvu životního prostředí.

Pokud by k takové dohodě nedošlo, pak je podle tajemníka Sdružení pro výstavbu komunikací 1/11 a 1/57 Martina Dostána jako pravděpodobnější termín dostavby až rok 2019.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Prodloužená Rudná

Již hotové posudky vlivu na životní prostředí, které měla i prodloužená Rudná, nechce uznat Evropská unie. Stavba přitom počítá s dotacemi od EU.

Dostavba Rudné navíc vypadla na poslední chvíli ze seznamu staveb se zrychleným EIA řízením. Kraj tak musel dokončit zjišťovací řízení, které mělo za úkol zjistit, zda je pro stavbu o délce 414 metrů opravdu nutné povolení EIA vypracovat.  

Klíčová nejen pro Porubu

Stavba protahuje důležitou Rudnou silnici až k výpadovce na Opavu a je klíčová pro spojení obou měst. Nová část začíná na hranicích Ostravy, obkrouží obce Velká Polom a Hrabyně a v Mokrých Lazcích se napojí na původní silnici. Téměř desetikilometroý úsek stál zhruba 4,5 miliardy korun. Otevřen byl již loni.

Prodloužená Rudná má přitom zásadní vliv pro Porubu. Právě přes tento obvod teď jezdí řidiči při cestě z Ostravy do Opavy. Opavě zase chybí dobré napojení na dálnici.