Čaniga i ostatní byli bílí koně, tvrdil u soudu bývalý spolupracovník šéfa lihové mafie

Proti aktérům lihové kauzy spjaté s likérkou Drak z Chvalčova na Kroměřížsku u soudu vypovídali Lubomír Kaláč a Tomáš Březina. Oba s vidinou nižších trestů odkryli praktiky členů takzvané lihové mafie. Aktuálně sedm obžalovaných mělo výrobou a distribucí nezdaněného alkoholu způsobit na daních škodu za jednu a čtvrt miliardy korun a hrozí jim až deset let vězení.

Lubomír Kaláč byl prvním, kdo policii odkryl zákulisí obřích nelegálních obchodů s lihem
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Lubomír Kaláč, bývalý spolupracovník bratrů Březinových u soudu potvrdil, že od roku 2004 vozil po celém Česku nezdaněný líh z firmy Radka Březiny Morávia-Chem. Jedním z cílů jeho cest byla i Likérka Drak. Kaláč byl prvním, kdo policii odkryl zákulisí obřích nelegálních obchodů s lihem, které vedl Radek Březina. Kvůli tomu je s bratry Březinovými v ostrém sporu. Tvrdí, že plnil jen jejich příkazy, podobně jako sedm lidí spojených s Likérkou Drak. O těch říká, že to byli bílí koně. „Museli poslouchat jako já, jako všichni. Jeden vyráběl alkohol a dva prodávali,“ řekl u soudu Lubomír Kaláč. Kaláč byl souzen loni v Olomouci spolu s bratry Březinovými, dostal nepravomocně devět let a dva měsíce.

V likérce se zpracovalo nejméně pět milionů litrů nezdaněného lihu

Výrobcem byl podle obžaloby bývalý jednatel a majitel Likérky Drak Pavel Čaniga, o distribuci se podle státního zástupce starali někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nápoje Cyrano Dominik Nagy a Verdana Robert Sedlařík. Podle státního zástupce Roberta Henzela se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně pět milionů litrů nezdaněného lihu, za léta 2011 a 2012 se navíc jeho přesné množství nepodařilo zjistit.

Čaniga vinu doznal, ale množství lihu popírá. Uvedl, že se lihoviny s etiketami Likérky Drak vyráběly i jinde. Kaláč to dnes potvrdil. Rum se podle něj míchal několikrát v Ostravě a lihoviny pod značkou Drak i v bývalém areálu Svitu ve Zlíně. Podle Kaláče to bylo v době, kdy do Likérky Drak přišla kontrola. Přestože Kaláč začal odkrývat dění v lihové mafii, olomoucký soud mu nepřiznal status spolupracujícího obviněného. Uložil mu trest o tři roky vyšší, než žádal státní zástupce, jenž poté podal odvolání v Kaláčův prospěch.

Podle Tomáše Březiny všichni věděli, že porušují zákon

Tomáš Březina už dřív nešetřil svého bratra Radka a ze strategie neslevil ani dnes. Ve výpovědi ve Zlíně potvrdil role obžalovaných působících kolem Likérky Drak a jejích distribučních společností. Tomáš Březina byl nepravomocně odsouzen na čtyři roky. V Likérce Drak měl na starost evidenci a kontrolu lihu i tržeb. Vypověděl, že za devět let proteklo Drakem čtyři až pět milionů litrů nezdaněného lihu. Zisk odhadl až na osmdesát milionů korun. Všech sedm obžalovaných přitom podle Březiny vědělo, že se pohybují mimo zákon.

„Oni si to přestali uvědomovat, pro ně to bylo zaměstnání. A bez jakéhokoliv pudu sebezáchovy, co to pro ně znamená, když se na to přijde,“ řekl advokát Pavla Čanigy Petr Dítě.

Likérka Drak kdysi vydělávala miliony korun, teď je zjevně prázdná. Když ji před časem chtěl koupit za jedenáct milionů kamarád Pavla Čanigy, úřady už tam nechtěly akceptovat daňový sklad a vzápětí likérku zabavily.

Čaniga, Nagy a Sedlařík jsou obžalovaní z krácení daně, poplatku a podobné povinné platby ve prospěch organizované zločinecké skupiny. Místo základní sazby až deset let jim tak hrozí o třetinu vyšší horní hranice sazby. Za účast na organizované zločinecké skupině jsou stíháni bývalí obchodní zástupci Tomáš Dreksler, Ladislav Kováč, Michal Rozumek a Pavel Rybář. Pokud budou uznáni vinnými, hrozí jim až deset let vězení. Všichni účast na obchodech s nelegálním alkoholem přiznali. Hlavní líčení pokračuje v únoru příštího roku.