Královédvorská zoo slaví. Narodili se už dva vzácní nosorožci

V královédvorské zoo se během pouhých pěti dnů narodili dva vzácní nosorožci dvourozí (černí), kteří jsou ohroženi vyhynutím. Tamní zahrada je v chovu těchto kriticky ohrožených zvířat nejúspěšnější na světě. Letos se v zajetí narodila včetně těch dvorských pouze tři mláďata. Ve volné přírodě už kvůli pytlákům zbývá jen několik set posledních kusů.

Video Události
video

Královédvorská zoo slaví. Narodili se už dva vzácní nosorožci

Obě mláďata jsou samečkové a ještě nemají jména. Zatím váží asi třicet kilo a od ošetřovatelů se nejraději nechávají drbat. Až vyrostou, budou mít přes tunu. V Africe přitom patří k těm menším.

Roh nosorožců je cennější než kokain

O rozmnožení vzácných nosorožců se snaží celý svět. Nejvíc chuti k páření ale mají právě ve Dvoře Králové. „Většinou se nosorožců za rok narodí jen pár, třeba čtyři. Když v tom má naše zahrada dva, tak jsme, nechci se chlubit, minimálně dobrý,“ poznamenal ošetřovatel nosorožců Jan Žďárek.

Roh nosorožců je na černém trhu cennější než kokain. V devadesáti případech ze sta umírají dospělí nosorožci právě kvůli tomu. Ve volné přírodě proto žije těchto nosorožců už jen zhruba osm set.

Mládě nosorožce v ZOO Dvůr Králové
Zdroj: Zoo Dvůr Králové

Další mládě očekává zoo v srpnu

Zachraňovat populaci tak pomáhají i ti ze Dvora Králové. Příští týden se k nim připojí Eliška, která se v zoo narodila 8. zaří 2012. Odjede do přísně střežené rezervace v Tanzanii, kde se připojí ke třem nosorožcům, které sem zoo přivezla už v roce 2009. Jedné ze samic už se zde v letech 2011 a 2014 narodila dvě mláďata.

S chovem začali ve Dvoře Králové v sedmdesátých letech. Do teď se zde narodilo 43 mláďat. V srpnu by mělo přijít na svět čtyřiačtyřicáté. Lidé, kteří chtějí se záchranou nosorožců pomoci, mohou přispět na KONTO WILDLIFE: 264350610/0300. Peníze půjdou i na leteckou přepravu Elišky do Tanzanie. 

Nejohroženější savec současnosti

ZOO ve Dvoře Králové se rovněž snaží o záchranu nosorožců bílých, kteří jsou nejohroženějšími savci současnosti. V prosinci 2009 proto převezla čtyři do rezervace Ol Pejeta v Keni. Na světě jsou nyní už pouze čtyři tato zvířata. Tři v Ol Pejetě a jedna samice v americkém San Diegu. Podrobnosti o snaze záchránit tento vymírající druh najde na webových stránkách zoo