Dotace pro ROP Severozápad se opět zastavily

Problém s dotačním programem v Ústeckém a Karlovarském kraji je zpět. Cíloví příjemci sice peníze dostávají, nikoli však od Evropské unie, nýbrž z českého rozpočtu. Brusel přestal dotace posílat po výpovědi bývalého ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze, který před soudem řekl, že k manipulacím při rozdělování evropských peněz docházelo s vědomím krajských politiků.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: ROP Severozápad má opět problém

Již pět let uplynulo od prvního zadržení Petra Kušnierze, jenž byl v té době ředitelem úřadu rozdělujícího peníze z nejbohatšího z regionálních operačních programů – ROP Severozápad. I nyní, na „stará kolena“ však program provázejí potíže. Evropská komise opět pozastavila proplácení dotací na projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Kušnierz: Ovlivňování s vědomím politiků

Hladký dojezd ROP Severozápad se zadrhl v okamžiku, kdy Petr Kušnierz začal vypovídat u soudu. Zatímco dříve odmítal, že by se na Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad dělo pod jeho vedením něco nekalého, tentokrát se rozpovídal – a to hlavně o jiných. „Ovlivňování projektů za mého působení na ROPu existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. Budu si za tím stát a to, co tvrdím, je pravda pravdoucí,“ prohlásil Kušnierz před soudem.

Předchozí kauzy kolem ROP Severozápad, kvůli kterým stanulo před soudem hned několik bývalých ředitelů dotačního úřadu i někdejší náměstek ústecké hejtmanky, vedly k úplnému odstavení obou krajů od evropských dotací více než na rok. Nyní bruselský zdroj znovu vyschl.

Brusel totiž Kušnierzovo jednoznačné prohlášení znepokojilo. Chce, aby Česko prokázalo, že projekty, které čekají na dotace, nejsou zmanipulované. Předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad – tedy titulární hlava celého ROP – Milan Pípal však tvrdí, že zatím není možné říct, že při rozdělování posledních dotací bylo již vše čisté. „To jsme nebyli schopni udělat a nejsme schopni, dokud nebudeme mít výrok soudu,“ podotkl.

Dotace zatím jdou ze státního 

Ke konečným příjemcům peníze zatím přicházejí, ministerstvo financí je posílá ze státního rozpočtu. V něm tak ale přinejmenším dočasně zůstane velká díra. Bude-li na severozápadě vše v pořádku, EU peníze nakonec pošle, ne však před prošetřením. „Čekáme, že se situace protáhne. Platba nám nemusí být zaslána během letošního roku,“ uvedl ředitelka ministerského odboru národního fondu Veronika Ondráčková.

Z ROP Severozápad zbývá proplatit 25 projektů za tři čtvrtě miliardy korun. Například jde o novou otočku pro městské autobusy v Ústí nad Labem.

Kvůli problémům s dotacemi z ROP Severozápad muselo Česko v roce 2013 zaplatit vysokou korekci. Celkem šlo o dvě miliardy korun. Stát zprvu trval na tom, že se na pokutu mají složit kraje, nakonec vznikl kompromis, kdy stát podstatnou částí peněz přispěl. Že Brusel nařídí korekci, očekává ministerstvo i nyní. Věří však, že již nebude tak vysoká.