Politici o ovlivňování eurodotací věděli, tvrdí Kušnierz. Do Ústí vyjeli policisté

Politici z Ústeckého a Karlovarského kraje podle Petra Kušnierze věděli o ovlivňování přidělování dotací z Regionálního operačního programu Severozápad. Bývalý ředitel úřadu zodpovědného za rozdělování evropských dotací určených pro Ústecký a Karlovarský kraj současně před soudem vypověděl, že hlavní roli hráli vlivní podnikatelé, kterým se on i jeho předchůdce „zpovídali“. Jeden z podnikatelů, o kterých Kušnierz hovořil, však na něj podle serveru Aktuálně.cz podal trestní oznámení.

Bývalý ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad řekl před soudem, že při rozdělování evropských dotací existovaly „zájmové projekty“, které byly ovlivňovány. „Ovlivňování projektů za mého působení na ROPu existovalo s vědomím karlovarských politiků i politiků z Ústeckého kraje. Budu si za tím stát a to, co tvrdím, je pravda pravdoucí,“ popsal Petr Kušnierz. Svoji výpověď podmínil tím, že ji nebudou nahrávat novináři.

Mezi takto prosazené projekty, které získaly evropské dotace, patřily podle Kušnierzovy výpovědi projekt hotelu Cascade v Mostě, stavba hotelu na ústecké Větruši nebo náměstí Maxipsa Fíka v Kadani. Seznamy „zájmových projektů“ podle bývalého šéfa dotačního úřadu dodával podnikatel a člen ODS Daniel Ježek. „Byl styčným důstojníkem pro ROP Severozápad. S panem Vráblíkem (předchozím ředitelem úřadu) jsme jeli do jeho sídla v Chomutově a zpovídali jsme se mu,“ doplnil Kušnierz.

Jeden z podnikatelů, které Petr Kušnierz ve své výpovědi jmenoval, na něj podle Aktuálně.cz podal trestní oznámení. Spolu s dalším podnikatelem tvrdí, že je bývalý ředitel dotačního úřadu vydíral – podle serveru přes prostředníky žádal peníze za to, že o dotyčných nebude policistům vypovídat. Kušnierz se však k trestnímu oznámení nevyjádřil, stejně jako jeho advokátka.

2 minuty
Události: Kušnierz vypovídal o machinacích s dotacemi
Zdroj: ČT24

Policie Kušnierze obvinila ve třetím případu

Předsedkyně trestního senátu Kamila Elsnicová ještě před Kušnierzovou výpovědí oznámila, že ho policie obvinila v další kauze, která patří do spleti případů kolem ROP Severozápad. Týká se trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie a souvisí s dokumenty, které policistům z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu předal moldavský starosta Jaroslav Pok.

S případem, ve kterém byl Kušnierz obviněn naposled, pravděpodobně souvisí také aktuální zásah policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v advokátní kanceláři v centru Ústí nad Labem. Podrobnosti však nechtěla sdělit ani mluvčí ÚOOZ Iva Knolová, která ČT pouze potvrdila, že zásah probíhá. „Více informací v této kauze sdělovat nemohu, trestní řízení je neveřejné,“ sdělila. Podobně reagovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad případ dozoruje. „Dozor mohu potvrdit. Úkony trestního řízení nekomentujeme,“ uvedla Lenka Bradáčová.

Materiály, které policie na podzim dostala, jsou rukou psané materiály o některých podnikatelích nebo politicích, které údajně vytvořil právě Kušnierz. Týkají se například radního Ústeckého kraje Arno Fišery (ČSSD) nebo bývalého krajského předsedy sociální demokracie Petra Bendy. Kriminalisté uvedli, že Kušnierz potvrdil, že opravdu jde o jeho materiály. Kušnierzovy záznamy a výpovědi nasměrovaly policisty také k někdejším ústeckým hejtmanům Janě Vaňhové (ČSSD) a Jiřímu Šulcovi (ODS), jenž býval též předsedou Regionální rady Severozápad a policie ho již stíhá pro porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Spolupracující obviněný?

Podle informací ČT začal Petr Kušnierz na podzim s policií spolupracovat ve snaze získat status spolupracujícího obviněného. Hovořil o vlivu významných krajských politiků na rozdělování dotací. „Snažíme se dostat až k posledním informacím a tomu, kdo vlastně stál za celou trestnou činností,“ uvedl již dříve ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

 Spolu s Kušnierzem stojí před soudem i jeho nástupce v čele dotačního úřadu Pavel Markvart, ale i jeho předchůdce Petr Vráblík, bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda, někdejší právník úřadu Jan Martinovský a úřednice Irena Kotlanová. Ta získala status spolupracující obviněné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 7 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 8 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 8 hhodinami

Přibývá melanomů kůže. Chodit na kontrolu se doporučuje co měsíc

V posledních letech výrazně stoupl počet lidí s onemocněním kůže, zejména zhoubným melanomem. Lékaři ročně diagnostikují tento nádor u více než tří tisíc lidí. Do roku 2050 se očekává výrazný nárůst o čtyřicet procent. Mezi rizikové faktory patří nejen nadměrné slunění, ale i časté používání solárií nebo UV lamp na gelové nehty. Šance na úspěšné vyléčení zvyšuje včasné vyšetření. V příštích týdnech budou mít lidé opět možnost se nechat zdarma vyšetřit na náměstích po celé republice.
před 8 hhodinami

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 11 hhodinami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...