Vedení Třebíče řeší napjatou situaci

Třebíč - Městská rada v Třebíči zůstává ve stejném složení. Opozici se včera večer nepodařilo odvolat starostu a dva místostarosty. Napjatá situace ve vedení města však trvá. Starosta se veřejně omluvil za své jednání s novináři a zároveň informoval, že všichni zaměstnanci radnice projdou školením komunikace a budou se řídit novým mediálním manuálem. Místostarostové se však za napadení televizního štábu omluvit odmítli.

Vedení města Třebíč má za sebou skoro rok ve funkci, ale jen málo dobře viditelné a prospěšné práce. Naopak dělá městu velkou ostudu svými mediálními výpady. To jsou hlavní výtky opozičních zastupitelů směrem ke starostovi a místostarostům. Opoziční zastupitel Pavel Heřman naznačuje: „Nekompetentnost a nevýkonnost tohoto vedení radnice je natolik patrná, že svou arogancí musejí zakrývat skutečnosti, které se nemají dostat na světlo boží.“

Na pondělním jednání zastupitelů ale návrh na odvolání vedení města neprošel. Pro hlasovalo jen devět členů zastupitelstva, dvanáct se zdrželo hlasování. Jaromír Barák z opozice vysvětluje: „Jsou plně podporování zastupiteli za komunistickou stranu.“ Opoziční zastupitelé už domlouvají další kroky a chtějí ve svém tlaku na vedení města pokračovat. Místostarosta Třebíče Miloš Mašek dodává: „Při složení koalice, jaké je tady, si nemůže být nikdo jistý. Je nás jenom deset.“

Starosta se poprvé veřejně omluvil za své nedávné jednání s novináři a informoval o tom, že všichni na radnici budou trénovat komunikaci a začnou se řídit novým mediálním manuálem. Starosta města Ivo Uher specifikuje: „Manuál se bude týkat komunikace spolupráce s médii.“ Místostarostové se ale za napadení televizního štábu omluvit odmítli. Miloš Mašek tuto povinnost nepociťuje: „Kdybych se omlouvil, přiznal bych chybu.“

Zastupitelé v pondělí také odhlasovali, že nejasnosti kolem prodeje lukrativních pozemků pod supermarkety prošetří kontrolní a finanční výbor - o machinacích s obecním majetkem v Třebíči již informoval pořad Reportéři ČT.

Opozice samozřejmě zkusí protestovat znovu, přestože má malou naději na úspěch. Koalice ODS, KDU-ČSL a ČSSD je totiž tiše podporována komunisty a nezávislí kandidáti zastávají taktiku raději se zdržet hlasování, než způsobit nestabilitu ve vedení města. Opozice tak nemá bez nezávislých, nebo bez komunistů dostatečnou sílu ke svržení současné rady. Hlasování o důvěře má příčinu v posledních událostech ve městě, které vyvrcholily napadením štábu České televize. Většina zastupitelů napříč politickým spektrem sice kritizovala, jak špatnou reklamu starosta a místostarostové městu udělali, ale k odvolání to nestačilo. Ruku pro nakonec nezvedli.

Vzbouřená zastupitelstva byla v Třebíči dvě. V září se měly projednávat nejasnosti okolo prodeje pozemků v lokalitě Vídeňského rybníka, kde nyní vyrůstají supermarkety. Opozice chtěla řešit i případné korupční jednání tehdejších představitelů města, ale nakonec se tato problematika na pořad jednání nedostala. Novináři se však ptát chtěli a ptali se. Nervózní starosta a místostarostové se potom chovali velmi neurvale, až došlo k incidentu a napadení publicistického štábu České televize.

Po omluvě starosty bylo počínání štábu ČT sledováno soukromým kameramanem a každý krok a rozhovor byl důkladně natáčen. Starosta to odůvodnil tím, že chce vědět, co všechno řekl a ne to, co sestříhá nějaký reportér. A místostarosta Mašek s trochou ironie doplnil, že chce vědět, jak opravdu vypadá a jak se u rozhovoru tváří. Přítomnost soukromého kameramana je tedy zřejmě prvním krokem k jakémusi mediálnímu tréninku na třebíčské radnici.

Bývalá místostarostka Třebíče Marie Černá, dnes krajská zastupitelka, situaci komentuje: „Současné zastupitelstvo v Třebíči je nejhorší za posledních 15 až 16 let. Jsou tady dvě naprosto rozdílné skupiny. Nejsou už však rozdělené pouze politicky, ale hlavně lidsky, což já vidím jako velký problém.“