Jihlava hledá nového provozovatele kina

Jihlava - Nečekaný problém s nově zrekonstruovaným kinem řeší Jihlava. Stávající provozovatel vypověděl smlouvu a nového bude město hledat jen velmi těžko. V krajním případě se může stát i to, že kino město uzavře. Zatímco jinde kina skomírají a těžko přežívají v konkurenci premiérových multikin, v Jihlavě chtěli ukázat, že i alternativní kulturou nebo dokumentárními filmy se mohou uživit moderně zrekonstruované sály.

Měl to být výstavní kulturní stánek města. Záměr ale nevyšel - budovu, do jejíž modernizace město investovalo 52 milionů korun, její provozovatel po půlroce opustil. Mluvčí provozovatele kina Marek Hovorka vysvětluje, že důvodem k vypovězení smlouvy byly finanční náklady budovy a nízké příjmy způsobené ekonomickou krizí.

Kino provozoval Petr Kubica s Markem Hovorkou a týmem lidí úzce spojených také s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů. Mnozí zastupitelé i radní jejich odchod nechápou s tím, že právě pro ně se budova připravovala hlavně jako centrum dokumentárního filmu. Hledat teď na provozování někoho jiného bude velmi složité.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

„Vypsání výběrového řízení ukáže, zda je na trhu zájem takové zařízení provozovat,“ sdělil náměstek primátora Jihlavy Radek Vovsík (ODS). „Každá vyspělá společnost kulturu podporuje, takže by stálo za to uvažovat o navýšení dotace a snížení nájmu,“ nechala se slyšet náměstkyně primátora Jihlavy Irena Wagnerová (SZ).

Vedení města teď stojí před velice složitým úkolem - udržet provoz kina i po vypršení výpovědní lhůty a hlavně zachovat v Jihlavě Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Ten má proběhnout na přelomu října a listopadu.

/*json*/{"map":{"lat":49.4627690027,"lng":15.6335449219,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.394887516879,"lng":15.581359863281,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/