Dopady krize i možnosti dotací nutí obce šetřit, kde se dá

Karlovarsko/Liberecko – Hodně úspěšných uchazečů při čerpání evropských peněz má Karlovarský kraj. Žadatelé mají z programu Severozápad dostat přibližně 4 miliardy korun. Od roku 2007 získal region na nejrůznější projekty asi 11 a půl milionu. Aby se dařilo peníze získávat dál, musí města a obce hodně šetřit. Dotace totiž dostanou až po realizaci projektu.

Regionální operační programy jsou jednou z mnoha možností, jak získat peníze z Evropské unie. Radnice jejich prostřednictvím žádají o dotace na obnovu měst, dopravu nebo cestovní ruch. Žadatelé z Karlovarska patří mezi nejúspěšnější v Česku. Ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Petr Vráblík informoval, že pouze tři projekty byly vyřazeny.

Největší částky z operačních programů půjdou do oprav středních škol, silnic a mostů nebo do přestavby dopravních terminálů v Sokolově, Mariánských Lázních a Chebu. Podle karlovarského hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) ale žadatelů přibývá a peněz je málo. Dodal, že hejtmani nyní jednají o tom, aby část peněz z jiných programů byla přesunuta do regionálních operačních programů.

Video Reportáže Marka Štětiny a Lucie Pokorné
video

Reportáže Marka Štětiny a Lucie Pokorné

Peníze na svůj projekt už mají i Karlovy Vary. Město chce rozšířit koupaliště Rolava a vybudovat nový areál pro aktivity ve volném čase v meandru řeky Ohře. Problém je ale v tom, že žadatelé si realizaci projektu musí nejprve zaplatit z vlastních peněz a teprve potom jim slíbenou částku úřady proplatí. Náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner (ČSSD) prozradil, že město získalo 420 milionů, přičemž celkové náklady na realizaci těchto projektů se vyšplhají na 700 milionů korun.

Radnice si tak bude muset vzít úvěr a výrazně šetřit v rozpočtu. Tomáš Hybner upřesnil, že běžné výdaje magistrátu budou o 20 procent nižší, dojde prý i na snižování platů. O dotace z regionálních operačních programů mohou do roku 2013 žádat i podnikatelé v cestovním ruchu. I oni ale musí prokázat, že mají dostatek peněz na realizaci.

Nižší příjmy trápí i Liberecko

Na rozpočty měst a obcí tlačí také hospodářská krize a z toho plynoucí nižší daňové výnosy. Škrtá se také na severu Čech v Liberci a Jablonci nad Nisou, i když v krajském městě radní s nižším příjmem počítali. Na nový nábytek, výměnu mobilních telefonů nebo nová auta mohou pracovníci libereckého magistrátu zapomenout. Šetřit se bude i na platech.

Stotisícový Liberec přijde letos na daních (ve srovnání s loňskem) minimálně o 140 milionů korun. Na konci roku to však může být mnohem více. Tajemník Městského úřadu Liberec Marek Řeháček ujistil, že škrty se budou týkat opravdu všech. Primátor Liberce Jiří Kittner (ODS) doplnil, že některé služby byly na magistrátu vypovězeny, například úklid kanceláří.

V Jablonci nad Nisou dokonce počítali s tím, že daňové příjmy porostou, a schválili rekordní rozpočet v celé historii města. Teď čekají jednotlivé položky škrty ve výši 90 milionů korun. Opoziční zastupitel a bývalý starosta města Jiří Čeřovský vidí rozpočet schválený jeho nástupcem Petrem Tulpou jako chybný. Jablonecká radnice teď jedná s bankami o 200milionovém úvěru. Jestli ale peníze začne čerpat ještě letos, zatím není jasné.

Podle mnohých analytiků se česká ekonomika již odrazila ode dna a pomalu roste. Starostové však tvrdí, že než se to projeví v jejich rozpočtech, uplynou minimálně tři roky. Největší propad očekávají až v příštím roce.