Karlovy Vary chtějí prosadit protihlukovou vyhlášku

Karlovy Vary – Karlovy Vary se znovu pokusí prosadit protihlukovou vyhlášku, tu původní v roce 2006 zrušilo ministerstvo vnitra. Vyhláška byla příliš tvrdá a problém už navíc řešil zákon. Magistrát ale chce vlastní normu, která bude účinnější, protože v posledních pěti letech zaplavili město zahraniční investoři a staví se prakticky ve všech jeho částech. V blízkosti obytných domů teď pracují stavaři i několik let, a to samozřejmě představuje pro okolní obyvatele, ale i pro lázeňské hosty, určité omezení a hlavně nepříjemnosti. Radnice musela řešit desítky stížností a různé petice, a proto chce, aby vyhláška jasně garantovala dobu, kdy mohou lidé nerušeně odpočívat.

Rudolfovi žili ve vile v klidné části Karlových Varů. Před dvěma lety však okolní pozemky skoupili investoři a začali zde stavět obytné domy. Tehdy se manželům změnil život. „Od rána do noci, i v sobotu a v neděli, tu byl randál a kravál. Nedalo se spát, bylo to hrozné. Jsou zde lidé, kteří se potřebují vyspat nebo mají malé děti,“ vysvětlují manželé Rudolfovi. Architekt Alexander Mikoláš, který v Karlových Varech zastupuje významné investory, říká, že bez hlučných strojů postavit dům není možné: „Kdybychom měli gumová kladívka, gumové sbíječky a gumové vrtačky, určitě by tu tolik hluku nebylo.“

Přesto ale architekt s vyhláškou města souhlasí, stavaři podle něj musejí respektovat, že pracují uprostřed lázeňského města. Nová vyhláška zakazuje hlučné práce v noci, přísnější pravidla platí pro víkendy a státní svátky. „V neděli od dvanácti hodin do večera už by měl být klid,“ potvrdil náměstek primátora města Petr Keřka (ODS).

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Zástupci města jsou přesvědčení, že novou vyhlášku už ministerstvo vnitra nezruší. Text vyhlášky už podle mluvčího ministerstva úředníci se zástupci Karlových Varů předběžně konzultovali. Potvrdili, že je v souladu se zákony a ústavě neodporuje. Rada města ji proto příští týden předloží zastupitelům, kteří by ještě mohli požadovat nějaké změny nebo úpravy. Pokud ale budou politici s textem souhlasit a změny prosazovat nebudou, vyhláška by mohla platit již od října.

Karlovy Vary
Karlovy Vary