Zlín a Želechovice podepsaly majetkové vypořádání

Zlín - Zlín a obec Želechovice nad Dřevnicí definitivně uzavřely jednání o majetkovém vypořádání. Příslušné dokumenty dnes podepsali starosta obce Michal Špendlík a náměstek zlínské primátorky Martin Janečka. Kromě dříve převzatých nemovitostí tak Želechovice získají další majetek zhruba za 42 milionů korun. Obyvatelé rozhodli o odtržení od krajského města v referendu předloni v květnu, od loňského ledna je obec samostatná.

„Jsme rádi, že se po roce a půl ten proces uzavřel a že jsou spokojené obě dvě strany,“ uvedl Špendlík. Obec Želechovice získává movitý majetek zhruba za 13,2 milionu korun, majetkové účasti ve společnostech v hodnotě 16,3 milionu Kč a 12,5 milionu korun v hotovosti. K tomu už převzala nemovitosti za 188 milionů korun. „V Želechovicích zůstávají i hasičské vozy, o které se vedl spor, jsou součástí movitého majetku, který obec od města převzala,“ dodal starosta.

Spokojenost s dohodou neskrýval ani Janečka. „Dohodli jsme se zhruba před třemi měsíci, dnes jsou smlouvy podepsány. Chviličku déle to trvalo, právní zástupci museli všechno dopilovat. Dnešní podpis není o volbách, kdyby se to vykomunikovalo dříve nebo to právníci nachystali rychleji, mohlo se podepisovat dříve. Pro mě je důležité, že je ta kapitola uzavřená,“ řekl.

Video Reportáž Luboše Dostála
video

Reportáž Luboše Dostála

Želechovice měly nárok na 2,5 procent zlínského majetku

Želechovice nad Dřevnicí získaly i podíly ve společnostech Vodovody a kanalizace Zlín a také v Dopravní společnosti Zlín - Otrokovice (DSZO), která zajišťuje městskou hromadnou dopravu ve zlínské aglomeraci. Zástupci obou obcí dnes podepsali dohodu, na základě které vzniká společný obchodní podíl Zlína a Želechovic v DSZO. Výkonem práv je ale pověřen Zlín.

Dohoda o majetkovém vypořádání se nerodila lehce. Ze zákona se Zlín se Želechovicemi měl podělit v poměru 97,5:2,5 procentům. Zlín dlouho nechtěl přistoupit na nároky Želechovic, ty zase ze svých požadavků nehodlaly ustoupit. Vypadalo to, že celá věc skončí u soudů. Vše prolomila až červnová schůzka Janečky a Špendlíka.

„Probíhalo testování obou stran, na co jsou ochotny přistoupit, ale i jakési zjišťování stavu majetku, na který si budeme činit nárok. S právními zástupci jsme také diskutovali jeho vymahatelnost u případného soudu. V každém případě jsme měli jasně stanovenou hranici, pod kterou nepůjdeme,“ přiblížil Špendlík.

/*json*/{"map":{"lat":49.235534195732,"lng":17.68970489502,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.22006384125,"lng":17.744636535645,"type":"1","description":"\u017delechovice"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/