V Česku roste zájem o hlídací psy k pronájmu

Vysočina – Pes na pronájem se v Česku čím dál častěji využívá jako způsob ochrany majetku podnikatelů i soukromých osob. Kynologové psy speciálně cvičí a zvířata pak dokážou, třeba během dovolených, majetek uhlídat. Na ostrahu jakéhokoliv objektu je vycvičený například belgický ovčák.

V případě, že zloděj vstoupí na pozemek, kam nesmí, vycvičený pes ho okamžitě vystopuje. Musí však být schopný kontrolovat emoce a člověka nenapadnout, pouze ho zastavit a zabránit mu v trestné činnosti, jak uvedl sportovní kynolog Jiří Čejka. Právě v tom spočívá speciální výcvik psů. Kynologové nesmějí užívat žádné drastické metody. Nejdůležitější je vybrat si správného psa.

„Hlavním předpokladem je to, že pes musí chtít spolupracovat s člověkem. Používáme psy služebních plemen, nejčastěji belgického a německého ovčáka,“ říká cvičitelka psů Lenka Nitschová. Zájem o pronájem psů roste v Česku hlavně s příchodem letních dovolených. Mluvčí Policie kraje Vysočina Martin Dušek informoval, že během loňského léta bylo vyšetřováno 88 případů vloupání.

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

Základní výcvik psa na pronájem trvá minimálně rok. I pak je ale potřeba se mu pravidelně věnovat.