V čele Pražské plynárenské končí Pacovský. Odvolala ho dozorčí rada

Dosavadní předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský skončil ve funkci, na svém pondělním zasedání ho odvolala dozorčí rada společnosti. Důvodem jsou podle rady rozdílné názory na vedení a fungování podniku. Nový šéf firmy vzejde z připravovaného výběrového řízení. Pražská plynárenská o tom informovala na svém webu. Pacovský byl v čele Pražské plynárenské od ledna 2021.

Konkrétní důvody neshod zatím žádná ze stran nesdělila. Pacovský na svém účtu sociální sítě X, bývalého Twitteru, bez dalších podrobností pouze uvedl, že jeho působení po „nabitých a divokých třech letech“ v Pražské plynárenské skončilo.

„Ze strany členů dozorčí rady, kteří mají plně v kompetenci volbu i odvolání členů představenstva, se v posledních měsících ozývaly rozdílné představy o fungování a směrování společnosti směrem do budoucna mezi předsedou představenstva a dozorčí radou,“ řekl v úterý předseda výboru pro energetiku zastupitelstva Jan Chabr (TOP 09).

Rozpor byl ve firemní vizi, uvedl Pacovský

Pacovský následně řekl, že se obě strany obecně rozcházely v názorech o dalším směřování společnosti, o čemž diskutoval s dozorčí radou delší čas. V čem konkrétně se jejich postoje lišily, specifikovat nechtěl s tím, že jde o interní věc podniku. Podle něj však nešlo o rozepře v některých konkrétních bodech, ale spíš o odlišné firemní vize.

Co se týká vedení Pražské plynárenské, Pacovský je přesvědčený, že firmu předává v dobrém stavu a kvalitně připravenou na podzimní kampaň na tuzemském energetickém trhu. Ke svému dalšímu profesnímu působení řekl, že poslední roky byly dost intenzivní, a proto si nyní chce spíše odpočinout. Svou další budoucnost ovšem vidí nadále v energetice.

Pacovský byl předsedou představenstva Pražské plynárenské od poloviny ledna 2021. Tehdy ve funkci nahradil odvolaného Pavla Janečka. Pacovský v minulosti působil také v energetické společnosti ČEZ, kde vystřídal několik řídicích pozic.

Pražská plynárenská dlouhodobě patří mezi největší tuzemské dodavatele energií. Plynem a elektřinou zásobuje asi 445 tisíc odběrných míst. Jediným akcionářem společnosti je Pražská plynárenská Holding, ovládaná hlavním městem Prahou. Hlavní město vlastní plynárny právě přes Pražskou plynárenskou Holding, jelikož je však od roku 2014 jejich stoprocentním vlastníkem, je mezičlánek podle vedení města již zbytečný a firma se sloučí s Pražskou plynárenskou.

Pražská plynárenská v loňském roce zaznamenala zisk po zdanění 639,8 milionu korun. Meziročně si tak polepšila o téměř devatenáct procent. Ještě výrazněji stouply tržby společnosti, a to z předloňských 17,1 miliardy korun na 32,5 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Hlavní město Praha

Jídlo bylo poté plné skla, vzpomínají pamětníci na bombardování Prahy

Přesně před 80 lety zažila Praha ničivé bombardování, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Osudové dopoledne má v paměti Pavel Beneš, kterého nálet zastihl, když byl doma, kde se chystal oběd.
14. 2. 2025Aktualizováno14. 2. 2025

Spojenecké bomby na sklonku války omylem připravily o život sedm set Pražanů

Před 80 lety proběhl nálet na Prahu, jehož se zúčastnilo 62 amerických bombardérů B-17. Poškozeno bylo 2500 domů, zahynulo 701 lidí a dalších 1184 utrpělo zranění. Praha přitom vůbec neměla být cílem tohoto útoku.
14. 2. 2025Aktualizováno14. 2. 2025

„Historie by se mohla opakovat.“ V Praze uctili oběti bombardování z února 1945

Přesně před 80 lety bombardovali Spojenci Prahu. V poledne 14. února 1945 na ni zaútočilo více než 60 amerických letounů B-17. Za méně než pět minut na metropoli svrhly přes 150 tun bomb, které zabily na sedm set civilistů a dalších asi dvanáct set lidí zranily. Při příležitosti uctění památky těchto obětí ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek zmínil, že podobné události je důležité připomínat.
14. 2. 2025Aktualizováno14. 2. 2025

Ranní vlaky do Prahy jsou přeplněné, kraj koupí objemnější

Vlaky, kterými lidé dojíždějí do zaměstnání a do škol v Praze, jsou v ranních špičkách přeplněné. Přibývá také stížností cestujících na nekulturnost takové osobní dopravy. Podle Českých drah je počet vlaků, které lze vypravit, omezený. Například na trase linky S9 z Benešova do Prahy dráhy ve špičce nasazují až pět vlaků za hodinu, další už ale přidat nemohou. Středočeský kraj chce situaci vyřešit nákupem souprav s větší kapacitou, tendr vypíše už příští týden. Prvních dvacet má vyjet na koleje koncem roku 2029.
14. 2. 2025

Sníh a ledovka zkomplikovaly dopravu. Na obchvatu Opavy zemřeli tři lidé

Sníh a ledovka komplikovaly ve čtvrtek ráno dopravu na řadě míst v Česku. Provoz se zastavil i na nejvytíženější dálnici D1, po nehodě dodávky a osobního vozu byla u Velkého Meziříčí téměř hodinu neprůjezdná ve směru na Brno. Na Vysočině byl také v části Pelhřimovska kvůli ledovce pozastaven provoz většiny autobusů. Tři mladí lidé zemřeli ve středu večer při srážce tří osobních aut na obchvatu Opavy. Policisté okolnosti havárie vyšetřují. Silnice I/11 byla kvůli nehodě déle než 16 hodin uzavřená.
13. 2. 2025Aktualizováno13. 2. 2025

Staré vodovodní potrubí je v mrazech náchylnější k praskání

Velká část dvousetkilometrového potrubí v Jihlavě je starší padesáti let. Právě stáří je důvodem častých poruch. Do oprav město investuje desítky milionů korun ročně, ale jsou postupné. Od začátku roku prasklo potrubí na různých místech už dvacetkrát. Poruchy jsou častější i kvůli mrazům.
12. 2. 2025

Stavba Dvoreckého mostu v Praze se protáhne a prodraží

Budování Dvoreckého mostu, který bude v Praze přes Vltavu spojovat Podolí a Smíchov, se o rok protáhne a prodraží. Kubistický most za více než miliardu korun zatím stojí jen ze dvou třetin. Otevřít ho lidem chtějí zástupci Prahy příští rok na jaře. Jezdit po něm budou tramvaje, právě jejich provoz se teď kvůli zpoždění komplikuje.
12. 2. 2025

V Motole využívají virtuální realitu k léčbě závratí

Virtuální realita pomáhá léčit závratě. Lékaři v pražské motolské nemocnici ji využívají u lidí po operacích mozkových nádorů. „Pacienti se mohou projít obchodním centrem, umožníme sáhnout si pro věci, vybrat si něco do nákupního košíku,“ popisuje výkonný ředitel společnosti VR Medical Konstantin Novikov. Výhodou této technologie je, že může urychlit rehabilitaci. Virtuální realitu mohou pacienti využívat už na lůžku, brýle si nasazují zhruba na třicet minut denně. Do budoucna by mohla být vhodná i pro další pacienty. S různými poruchami rovnováhy se potýká až patnáct procent populace.
11. 2. 2025
Načítání...