Plzeňská zoo rozšířila výběh pro lvy s devítimetrovým vodním příkopem

Modernizovaný a zvětšený výběh pro lvy berberské dokončuje plzeňská zoo. Pro jedny z nejpopulárnějších zvířat v zahradě nechali chovatelé rozšířit vodní příkop, návštěvníci ocení nová vyhlídková místa do výběhu. Zoo plánuje venkovní prostory pro lvy, které chová od roku 2002, otevřít 28. června. Náklady na přestavbu odhadla zahrada na 30 milionů korun.

Výběh je postavený podle nově přijatých legislativních a veterinárních požadavků pro chov velkých šelem. Podle zooložky Lenky Václavové se jim tak zlepší venkovní zázemí a návštěvníci budou mít v okolí výběhu k dispozici nová vyhlídková místa. Hlavní částí výběhu je podle mluvčího zahrady Martina Vobruby devítimetrový vodní příkop v jižním pohledu od pokladny. „Příkop jsme zvětšili, aby odpovídal novým předpisům. Po stranách jsme ho zasypali, je tam plot a rostliny,“ uvedla Václavová. 

„Bude to nejlepší výběh pro lvy na světě,“ řekl s nadsázkou ředitel. Zoo podle něj ještě nemá pohromadě všechny faktury, předpokládá ale, že se náklady budou pohybovat kolem třiceti milionů korun. Výběh se staví od listopadu mimo hlavní sezonu. „Otevření bude dárek k vysvědčení,“ řekl mluvčí.

Plzeňská zoo dokončuje přestavbu výběhu pro lvy
Zdroj: Miroslav Chaloupka/ČTK

Přírodní výběh pro lvy byl při vzniku v roce 2002 první expozicí šelem v zoologických zahradách v Česku, kde návštěvníky od zvířat neoddělovaly mříže ani silné skleněné stěny, ale pouze vodní příkop a elektrické ohradníky. Má rozlohu přes 800 metrů čtverečních a navazuje na vnitřní ubikace. Lvi mají venku kromě zeleně také kameny, pahorky a úkryty z větví a kmenů.

Zoo dokončuje i berberskou expozici

Před dokončením je také berberská vyhlídka s mini-muzeem, kde bude expozice o národech v severní Africe. Na protější straně vzniká rajská zahrada v marockém stylu s dekoracemi, mozaikami, květinami, výzdobou a tabulemi.

„Doplňkové objekty koncipujeme v berberském stylu s informacemi o kultuře a o tom, jaký vliv na ni měl lev berberský. Přesahem je část věnovaná výskytu lva v českých dějinách a české heraldice,“ řekl náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO).

Lvi berberští jsou v Plzni chováni od roku 2002. Do té doby v zoo žili pouze lvi pustinní neurčeného poddruhu v klecích, k jejich odchovu nedošlo. Lvi berberští se v Plzni množí od roku 2016 a dosud se narodilo dvanáct mláďat. „Žijí ve třech zoo ve Francii, v rakouském Herbersteinu, kde se už prvorozená Amira rozmnožuje, a také v Zoo Chleby,“ řekl Vobruba.

Plzeňská zoo má teď dvě samice a dva samce, nejstaršímu Matesovi je téměř třináct let. Matka Tamika porodila letos 9. května svoje čtvrtá mláďata – také dvě samice a dva samce. Návštěvníci je uvidí právě při otevření výběhu. „Dvojčata Fazan a Farida, narozená předloni v srpnu, si tu ještě krátkou dobu pobudou, ale nemohou tu být moc nad dva roky. O odchodu se už jedná,“ dodal.

Lvíčata narozená v květnu 2022 v Zoo Plzeň
Zdroj: Zoo Plzeň