Ukrajinský blog: Jak šikanovat českého bankéře Fialu

I po dvaceti letech podnikání v Ukrajině, kdy si již myslíte, že máte celou politickou scénu přečtenou, a dokonce si snad myslíte, že máte nějakým způsobem zajištěnou bezpečnost – minimálně vlastníte jedno z nejkvalitnějších tištěných a on-line médií v zemi – stejně nastane moment, kdy pochopíte, že nemáte vůbec nic.

Přesně to se stalo Tomáši Fialovi, v Česku málo známému, ale na Ukrajině vlivnému investičnímu bankéři, který je také prezidentem Evropské podnikatelské asociace (EBA).

Fiala na Ukrajině v roce 2000 vybudoval společnost Dragon Capital, dnes se jedná o jednu z největších investičních společností v zemi. Donedávna byl například mezi jejími akcionáři i americký gigant Goldman Sachs. Fiala se dříve v ukrajinské politice veřejně neangažoval, nicméně měl a má přístup k ukrajinské „věrchušce“ – politické elitě. 

Po Majdanu se Fiala začal objevovat v médiích a několikrát ostře kritizoval prezidenta Petra Porošenka a jeho „družinu“ za korupci a pomalé reformy. V rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel například prohlásil, že Porošenko a bývalý premiér Arsenij Jaceňuk prodávali místa na kandidátních listinách.

Jako prezident EBA, jímž byl zvolen již třikrát, kritizoval donucovací orgány za vytváření tlaku na podnikatele a prezidentovi Porošenkovi několikrát veřejně připomněl, že si na takové praktiky sám jako podnikatel stěžoval. Vyslyšen ale nebyl, sám se naopak stal obětí nezákonného využití donucovacích složek

Když ukrajinská tajná služba hledá, najde

Na Dragon Capital (DC) ve středu 26. dubna nastoupila Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU), tradiční nástroj vlivu ukrajinských politických představitelů, v současném systému pod kontrolou prezidentova týmu. SBU údajně v DC hledala „zvláštní technické zařízení pro sběr informací“, tedy jakési špiónské zařízení, podle SBU přirozeně ruské provenience. Jakmile totiž čemukoli dáte ruskou nálepku, okamžitě si legitimizujete vlastní existenci a jakékoli chování.

Ve skutečnosti se jednalo o běžný software, který kontroluje pracovní dobu zaměstnanců.  A pochybuji, že by si Dragon Capital, který si jistě velmi dobře hlídá své vnitřní procesy, dovolil používat zakázaný software. SBU původně chtěla zabavit veškerou výpočetní techniku, což by paralyzovalo činnost společnosti. Jen díky reakci médií, veřejnosti a premiéra Vladimira Grojsmana se podařilo SBU zastavit a chod společnosti, která obchoduje například s cennými papíry, nebyl přerušen. 

SBU se bránila tím, že Dragon Capital není jedinou firmou, která je podezřelá z používání nelegálního softwaru – předtím se SBU ještě zastavila ve státním podniku „UkrGazVydobuvannia“.

V zásadě je jedno, co SBU tvrdí, společnost jí nedůvěřuje. Navíc, takovéto výpady proti podnikatelům nijak nepomáhají zajistit bezpečnost země, nejsou systematické a většinou k ničemu nevedou. Alespoň na první pohled. Logiku začnou dávat, až když pochopíte, kdo SBU kontroluje.

Kouřové signály

Nájezd SBU na Dragon Capital způsobil v zemi šok. SBU se tak opět nechtěně stala mediální hvězdou a požár hasil dokonce i premiér Grojsman. Každá země má zájem na přilákání zahraničních investic, zejména ta, která své dokáže spočítat na prstech jedné ruky, by měla své zahraniční investory chránit.

SBU byla občas využívána jako instrument tlaku na podnikatele (domácí i zahraniční) nebo politické konkurenty. Je tou institucí, která v praxi tlumočí politiky neustále vysílané kouřové signály. Stejně tak tomu je zřejmě i v případu Dragon Capital, kdy nelegální software posloužil pouze jako záminka pro vyřizování si účtů.

Kariéru odstartoval v pražské pobočce Bayerische Vereinsbank v roce 1994, v době, kdy studoval Vysokou školu ekonomickou. Univerzitu nedokončil, začal totiž pracovat pro investiční banku Wood&Company, která jej poslala na Ukrajinu, aby tam založil a vedl jejich kancelář. Časem se z Wood&Company stala největší investiční banka v zemi. V roce 2000 stál Tomáš Fiala u zrodu společnosti Dragon Capital, kterou začal budovat spolu s několika partnery. Od počátku stojí v jejím čele. Patří mezi nejbohatší podnikatele na Ukrajině. Mimo jiné vede ukrajinskou pobočku Evropské podnikatelské asociace EBA, loni byl zvolen do správní rady tamní Transparency International.

Příběh se má tak: Dragon Capital přes svůj britský fond DUPD investoval v holdingu Arricano. Holding vlastnil poloviční podíl plus jednu akcii obchodního centra SkyMall. Tento balík akcií vlastnil ukrajinský podnikatel Andrej Adamovský, obchodní partner Oleksandra Hranovského. Hranovský je jedním z nejbližších lidí prezidenta Porošenka. 

Adamovský ale tak dlouho odmítal Arricano svůj podíl odprodat, až se obě strany sešly u londýnského soudu. Ten na jaře roku 2016 rozhodl, že ztráty z prodlení již převýšily i možné zisky a Adamovský má svůj podíl předat bez náhrady. Adamovský ale nadále mlčí. 

Fiala se tak dostal do sporu s Adamovským, Granovským a Kononěnkem, tedy lidmi Petra Porošenka. Prezident těmto lidem z nějakého důvodu důvěřuje, a ti tak mají volnou ruku v konání. A Fiala se najednou začal potýkat s problémy.

S Porošenkem se o tomto případu dokonce bavil estonský prezident (Fiala měl estonského společníka) – a není velkým překvapením, že bezvýsledně. Nicméně neexistují přímé důkazy, že by za zásahem ve firmě Tomáše Fialy stál Adamovský.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Zdroj: Reuters

Všichni všechno vědí, ale nikomu problémy nevadí

Ukrajina rozhodně není bohatá na zahraniční investice a podobné výpady proti podnikatelům, včetně zahraničních firem, nejsou bohužel ojedinělé. Situace se nezměnila ani po Majdanu. Jasného vysvětlení nájezdu na DC se nedočkáme, bez ohledu na nátlak premiéra Grojsmana.

Nevím, čím to je. Na Ukrajině je nejlepší to, že všichni všechno vědí. A nejhorší je, že to vlastně nikomu nevadí. A obávám se, že jediným řešením, s kterým Ukrajinci přijdou, bude vytvoření další instituce pro lákání zahraničních investic.

Podle některých je nájezd SBU na DC začátkem konce, zejména co se týče investičního klimatu Ukrajiny. Podle mého názoru se bohužel jedná o další epizodu v příběhu, kdy ukrajinští politici nedokáží pro rozvoj země překonat vlastní malost. Jak říkají Ukrajinci – pojichali.

Je analytičkou Výzkumného centra AMO se specializací na země postsovětského prostoru, zejména na Ukrajinu, Rusko a Ázerbájdžán. Má zkušenost přímo z regionu, kde dlouhodobě žila a pracovala pro státní i neziskový sektor. Před návratem do AMO, se kterou spolupracovala již dříve, působila jako diplomat na politickém úseku velvyslanectví České republiky v Kyjevě (2013 až 2017) a předtím v lidsko-právním oddělení Člověka v tísni. Vystudovala mezinárodní vztahy na FSV Univerzity Karlovy.

Alžběta Chmelařová
Zdroj: archiv

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...