Krizový manažer: Firmy neumírají na špatné hospodářské výsledky, ale kvůli nedostatku peněz

Společnosti Vítkovice Power Engineering hrozí úpadek. Po firmě Wetag podala insolvenční návrh i sama společnost Vítkovice Power Engineering. Soudu ale navrhuje reorganizaci. Podle krizového manažera Václava Nováka, který firmě Vítkovice pomáhal před zhruba šestnácti lety, nemá příliš cenu se zabývat tím, jak se firma do nynější situace dostala, ale je důležité, jak se z toho dostane ven. To se podle něj povede tehdy, když bude mít firma zakázky s pozitivní marží. Není přitom důležité, jestli má firma zisk, tvrdí. Skončí, když nemá peníze, dodal.

Video Události, komentáře
video

Václav Novák hostem pořadu Události, komentáře

Situace společnosti Vítkovice Power Engineering není s ohledem na informace, které jdou ven k odborné veřejnosti, překvapivá, míní krizový manažer Václav Novák. „Ti, kteří to sledují delší dobu, vědí, že se k tomu nějakou dobu schylovalo,“ řekl.

Ohrožení pro celý vítkovický koncern se podle něj bude odvíjet od provázanosti. „Provázání je vážnější v případě, že Power Engineering poskytla peníze do jiných částí, protože kdokoli tam přijde, bude je chtít zpátky,“ uvedl.

Samotné podání návrhu na insolvenci neoznačuje za něco dramaticky špatného. Jde o ochranu před věřiteli. „Samozřejmě to je špatné z reputačního pohledu. Zažil jsem ale celou řadu firem, které toho využily ke svému prospěchu a zase se z toho dostaly. Koneckonců před patnácti lety Vítkovice byly jednou z těch firem a podařilo se jim z toho dostat,“ upozornil Novák.

Nezbytnost byznysu s pozitivní marží

Má ale Power Engineering šanci s návrhem na insolvenci, že se uzdraví? Základem podle Nováka je, jestli má firma byznys, který generuje pozitivní marže. Za předpokladu, že má takový byznys, tak pozitivní marže znamenají, že generuje peníze.

„Jestliže zakázky jsou, pak veškerá koncentrace se dle mého soudu nesmí soustředit na strojařinu, protože to tam určitě spousta lidí umí, ale musí se soustředit na to, aby proces proběhl nejen právně v pořádku, ale i finančně v pořádku s věrohodným příběhem,“ zmínil Václav Novák.

„Tohle není komoditní byznys, to nejsou peřiny nebo housky,“ podotknul s tím, že v tomto byznysu se dlouho o zakázku bojuje a dlouho trvá, než se zrealizuje. Pokud nevěrohodnost způsobí nějaký výpadek, tak vznikne tak dlouhá prodleva, že to firma nemůže přežít. „Je tam velké nebezpečí, už jsem to mnohokrát viděl, že v případě, že firma ztratí důvěryhodnost, tak přichází o zakázky, přestože je pouze v insolvenčním stavu a soud ještě nerozhodl, jestli bude úpadek,“ dodal.

Ostravský soud insolvenční řízení na základě návrhu firmy Wetag zahájil koncem dubna. Firma Wetag uplatnila pohledávky za šest milionů korun. Ostravská společnost návrh označovala za neoprávněný a šikanózní, teď ale také požádala o insolvenci s návrhem na reorganizaci.

„Přestože existuje v historii celá řada šikanózních návrhů, sám jsem jich několik viděl, zažil a prožil, tak v každém případě buďme objektivní. Situace firmy není dobrá a nemá příliš cenu se zabývat tím, jak se tam firma dostala, má cenu se zabývat tím, jak se z toho dostane ven,“ zmínil krizový manažer. Bez peněz to každopádně firma nedokáže. „Firmy neumírají na špatné hospodářské výsledky, ale nedostatek peněz,“ doplnil.