Soud zamítl insolvenční návrh na firmu Vítkovice Mechanika

Krajský soud v Ostravě zamítl insolvenční návrh, který společnost PHR Estate ze skupiny Wetag podala na firmu Vítkovice Mechanika. Věřiteli se podle soudu nepodařilo prokázat, že je dlužník v úpadku.

Firma Vítkovice Mechanika není v úpadku. Ilustrační foto.
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Vyplývá to z usnesení zveřejněného na internetových stránkách www.justice.cz. O insolvenčním návrhu, který minulý týden podala rovněž společnost Wetag Invest na Vítkovice Power Engineering, další firmu ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG), zatím soud nerozhodl.

Podle soudu věřitel neuvedl skutečnosti, které by prokazovaly, že existují další věřitelé mající vůči dlužníku závazky po lhůtě splatnosti. Neprokázalo se ani to, že je dlužník v platební neschopnosti. Navrhovatel se proti tomuto usnesení může odvolat.

Radka Háčková, která zastupuje skupinu Wetag, uvedla, že její pohledávka vůči společnosti Vítkovice Mechanika byla zaplacena v plné výši. Pohledávka činila podle ní 475 000 korun.

„Od samého počátku jasně říkáme, že odkup vítkovických pohledávek je pro nás zajímavá obchodní příležitost. Úhrada první pohledávky v plné výši to jednoznačně potvrzuje,“ uvedla Háčková. Wetag podle ní jedná s dalšími věřiteli VMG o postoupení pohledávek v řádu desítek milionů korun.

Jde údajně o reklamní kampaň

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková už koncem minulého týdne uvedla, že ani jedna společnost není v úpadku a že skupina doloží, že má na zaplacení teoretických pohledávek peníze.

Postup skupiny Wetag je podle ní reklamní kampaní. „Každá správná kampaň má fázování, a tak nás nepřekvapuje, že Wetag interpretuje zamítnutí svého návrhu na konkurz Mechaniky jako úspěšné vymáhání pohledávky. Je to smutné zneužívání insolvenčního práva,“ uvedla dnes Kijonková.

Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny Vítkovice Machinery Group. Skupina s více než 30 firmami měla loni obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík. Firmy dohromady zaměstnávají přibližně 8000 lidí.