Hollywoodská stávka dorazila i do Česka. O práci na seriálech prý přišly tisíce lidí

Stávka amerických filmařů ovlivňuje i ty české. V tuzemsku se totiž zastavují natáčení velkých seriálů pro streamovací platformy jako Nadace či Interview s upírem. Hrají v nich totiž herci sdružení v odborovém svazu SAG-AFTRA, bez nichž nemá smysl točit. Podle zjištění ČT24 na těchto amerických projektech pracují tisíce místních filmových profesionálů a dalších pracovníků, kteří tak nyní musejí hledat jinou práci. Stále se točí evropské a české tituly, které stávka neovlivňuje.

Volná adaptace knižní série Isaaca Asimova Nadace se odehrává na cizích planetách, vesmírných korábech i ve futuristických městech, seriál platformy Apple TV+ se však netočí v exotických světových lokacích, nýbrž v pražských studiích i českých a moravských regionech.

Druhá řada seriálu, která se právě začala vysílat, zaměstnala podle producenta Radomíra Dočekala ze servisní produkce Milk & Honey Pictures čtyři tisíce lidí – necelá polovina z nich byla z filmové profese. Podobný počet pracuje i na třetí sezoně, jejíž natáčení bylo v plném proudu. Ze dne na den ale skončilo.

„Posledním natáčecím dnem před přerušením byl pátek 14. července. Zase tak velký šok to nebyl, sledujeme filmové zpravodajství,“ sdělil Dočekal. Stávka je podle něj „na spadnutí“ každé tři roky, kdy se vyjednává o kolektivních smlouvách mezi producenty a tvůrci. „Před třemi lety během covidu se nikomu nechtělo jít do ostrého konfliktu. Obrovský vývoj audiovizuálního průmyslu ale potřebuje nové smlouvy mezi producenty a tvůrci. Na tom se všichni shodnou, jde jen o to jaké,“ myslí si.

V Česku se ale podle informací médií nezastavila jen produkce Nadace, ale i druhé řady seriálu Interview s upírem televize AMC, kde Praha hraje předválečnou Paříž. Stejně jako Nadace i tento projekt měl před sebou ještě několikaměsíční natáčení.

„Nejhůře dopadá stávka na štábové profese. Naštvání ani moc necítím, spíše pochopení, ale to se samozřejmě s postupujícím časem bude měnit,“ míní Dočekal, který odhaduje, že vzhledem k velikosti zmíněných seriálů i menších filmů přišlo nyní o práci na těchto projektech asi deset tisíc lidí.

Bez herců v odborech to nejde

„Velká část filmových profesionálů se dostala do situace, kdy nevědí, jak dlouho budou bez práce – ať už kvůli stávce, nebo kvůli uzavřenému pobídkovému systému,“ doplňuje producentka Veronika Lencová z jiné servisní firmy Film United. Ta sice neměla žádné tituly přímo roztočené, zastavilo se ale několik projektů ve fázi příprav, na nichž měli pracovat herci ze zmíněného svazu SAG, nebo scenáristé z obdobné organizace WGA.

Šlo prý o historický film podle skutečné události a thriller ze současnosti, které měly v Česku utratit asi 15 milionů dolarů, a osmidílný historický seriál s útratou přibližně deset milionů dolarů na epizodu. Je prý otázka, zda se po vyřešení situace opět rozběhnou nebo budou úplně zrušeny.

Točit scény například pouze s českými statisty bez hlavních amerických herců v SAG podle Dočekala „teoreticky možné je, prakticky nikoliv“. Podle Lencové navíc takových scén většinou není mnoho. „Většina projektů má SAG herce v hlavních rolích a ti jsou pak na place téměř každý den. Ve většině případů je proto nutné natáčení úplně zastavit,“ míní. Každý projekt se prý s vynucenou přestávkou vyrovnává jinak – někdy je například třeba „zakonzervovat“ kulisy.

Právě druhá řada seriálu Nadace využila veškeré prostory letňanských Prague Studios včetně deseti tisíc metrů čtverečních ateliérů, kde se stavěly například i dekorace, které bylo potřeba zaplavit vodou. Tvůrci se vydávali i za brutalistní architekturou po celém Česku a kromě Prahy zamířili například na sever Čech, do Ostravy, Prachovských skal či na zámek Kačina. 

Jako za covidu?

Podle Lancové patová situace bez dohody mezi tvůrci a studii ještě několik měsíců potrvá, Dočekal prý mezi kolegy slýchává termín konce září. Není to ale jisté. „Některá vyjádření na obou stranách nevypadají na hledání cesty k dohodě, takže Hollywood počítá s obnovením výroby až po Novém roce. Nezapomínejme také na stávku scenáristů, která je také zásadní,“ míní muž, který s některými požadavky herců souhlasí.

„Pokud je odměňování scenáristů, ale i herců postaveno na jejich předchozích úspěších, musí být tyto úspěchy oficiálně a spolehlivě měřitelné. Zveřejňování analytik streamovacích platforem je tedy dle mého v pořádku. Jiným požadavkům rozumím – třeba to propírané využívání AI. Nicméně předpokládám, že ochranu podoby proti zneužití by měl řešit spíše obecný zákon, protože se týká všech, nejen herců,“ dodává Dočekal.

Zahraniční produkce v Česku se v nedávné minulosti vyrovnávaly také s covidovou uzávěrou, tehdy se ale podařilo v Česku díky přísným bezpečnostním protokolům natáčení znovu poměrně rychle rozběhnout. Pauza se tehdy týkala například seriálu Carnival Row pro videotéku Amazon Prime Video či Falcon a Winter Soldier pro platformu Disney+. Podle Dočekala to ale s aktuální situací nelze příliš porovnávat.

„V covidu šlo zejména o to, aby byly produkce pojistitelné, tedy aby byly pojišťovny ochotné produkci pojistit takzvaným completion bondem, pojištěním dobrého konce. Bez těch covidových protokolů by byla produkce nepojistitelná. Pojištění na stávku ale není, to by bylo potom velmi jednoduché nechtít se dohodnout,“ upozorňuje.

SAG-AFTRA zastupuje na 160 tisíc lidí, podle AP je ve stávce asi 65 tisíc herců. Zhruba 11 500 scenáristů stávkuje už od května.

Požáry i povodeň

Zahraniční produkce se v minulosti potýkaly v tuzemsku i s jinými problémy. Řada českých filmařů pracovala před několika lety na dobovém seriálu Soumrak templářů. Velkou část rozpočtu spolkla rozměrná dekorace dobového města na Barrandově. Stavěla se deset týdnů, obsáhla prostor 30 tisíc metrů čtverečních, ale zachvátil ji požár. Škody se vyšplhaly na 100 milionů korun, kulisy se musely stavět znovu.

Letos v létě uplynulo také dvacet let od premiéry nechvalně proslulé komiksové adaptace Ligy výjimečných, která v létě roku 2002 s rozpočtem 80 milionů dolarů vznikala v Praze. Natáčení ale zastavily tehdejší velké povodně, kdy voda zničila kulisy v bývalé loděnici v Libni včetně obří dekorace ponorky Nautilus, zaplavila ale například i hotel na Starém Městě, kde bydlela hlavní hvězda snímku, herec Sean Connery.

Filmaři se do Česka vrátili na podzim i o rok později s mezinárodní premiérou, na níž vybírali peníze na následky povodní. Pro Conneryho šlo o poslední roli, podle informací některých médií panovala napjatá atmosféra mezi ním a režisérem Stephenem Norringtonem, který po komplikovaném natáčení už další projekt nerežíroval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
před 2 hhodinami

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
před 19 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025
Načítání...