Literární velikán, neúnavný obhájce práva na beletrii, vzpomíná svět na Kunderu

Světová média v rozsáhlých textech vzpomínají na českého spisovatele Milana Kunderu, který žil od roku 1975 ve Francii, kde v úterý ve věku 94 let zemřel. Le Monde ho označuje za „romanopisce existence“ s důrazem na odpor ke slovu spisovatel. Deník Libération píše o Kunderově „nekonečné svobodě psaní“ a připomíná jeho vztah k pražskému rodákovi Franzi Kafkovi. Deník Le Figaro o Kunderově tvorbě píše, že překonala ideologické i filozofické rozpory. O úmrtí literáta informují všechny velké světové agentury.

„Neúnavný obhájce románu a práva na beletrii se složitou intelektuální i osobní dráhou,“ píše Le Monde a vyzdvihuje, že Kundera měl od roku 1981 francouzské občanství. Le Monde také připomíná rok 1988, kdy se Kundera zastal Salmana Rushdieho a jeho sbírky Satanské verše, aby bránil nedotknutelné právo na beletrii.

„Světově proslulý a v mnoha ohledech záhadný autor, jehož dílo bylo přeloženo do čtyřicítky jazyků,“ stojí v textu Le Figaro. Život romanopisce, který byl nejprve básníkem, byl úzce propojen s dějinami 20. století, dodává deník. Předmluvu ke francouzskému překladu Kunderova prvního románu Žert v roce 1968 napsal Louis Aragon.

Libération píše o jednom z nejčtenějších autorů na světě, který se „proti beznaději bránil ironií a humorem“. Francouzský prezident Macron vzdal zesnulému spisovateli hold na závěr summitu NATO ve Vilniusu, kde připomněl jeho esej Unesený Západ. Na Twitteru pak napsal, že Kunderovo dílo, které se vztahuje k univerzálním hodnotám, se stalo soudobou klasikou.

Francouzská ministryně kultury Rima Abdul Malaková napsala, že zemřel jeden z nejsilnějších hlasů evropské literatury, který pomáhal čtenářům zorientovat se v absurditě světa a odhalit jim, kým jsou. Jako největšího Evropana mezi spisovateli ocenila Kunderu i starostka Paříže Anne Hidalgová.

2 minuty
Události: Francii Kunderův odchod zasáhl
Zdroj: ČT24

Evropa si připomíná Kunderův život

Německá média si všímají Kunderovy minulosti, jeho vztahu ke komunistické straně a emigrace do Francie. Nejvíce z jeho díla vyzdvihují Nesnesitelnou lehkost bytí. „Kritika oceňovala vypravěčskou techniku románu, v němž se s vtipem a elegancí spřádají politické, filozofické a erotické motivy,“ připomíná knihu Süddeutsche Zeitung.

Obsáhlé nekrology mu věnují například německý zpravodajský magazín Der Spiegel nebo deník Die Welt, které přibližují nejen tvorbu, ale i život spisovatele. Německá agentura DPA i rakouská APA vyzdvihují Kunderu jako významného světového spisovatele, který se proslavil především zfilmovaným románem Nesnesitelná lehkost bytí.

Rakouský Der Standard ho označuje za „francouzsko-českého kosmopolitu mezi literáty 20. století.“ Věnuje pozornost Kunderovu eseji Unesený Západ neboli Tragédie střední Evropy, ve kterém „striktně odlišil západní, ale především ‚středoevropskou‘ kulturu od ‚ruské civilizace‘. Tu druhou označil za despotickou a v podstatě ortodoxní.“ „Milan Kundera byl filozofem mezi spisovateli,“ píše Kurier.

Jako kritika režimu a disidenta vykreslují Kunderu britská média. „Jeho literární postoj proti komunistické ortodoxii a totalitní manipulaci s kulturou, historií a pamětí byl součástí přitažlivosti,“ míní The Times. Telegraph ho označil za „nejslavnějšího českého spisovatele po Kafkovi.“

Slovensko vzpomíná

Kundera se díky svému talentu proslavil na celém světě, čtenáři přišli o velkou autorskou osobnost, konstatovalo slovenské ministerstvo kultury v reakci na Kunderovo úmrtí. Slovenská média ho označila za světoznámého spisovatele, veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) zase mimořádně zařadily do svého vysílání programy věnované Kunderovi.

„Navzdory slávě zůstával v pozadí a svou pozici na literárním poli si upevňoval nikoliv prostřednictvím své osoby, ale přes okouzlující literární díla, z nichž je třeba zmínit Nesnesitelnou lehkost bytí nebo Svátek bezvýznamnosti,“ napsalo slovenské ministerstvo kultury.

O úmrtí Kundery informovala všechna přední slovenská média. „Kundera byl nejpřekládanějším autorem českého původu a patřil mezi nejslavnější české rodáky v zahraničí,“ napsala televize Markíza na svém zpravodajském portálu.

Za oceánem

Americká tisková agentura The Associated Press píše o „exilovém satirikovi totality,“ jímž se Kundera stal kvůli svým disidentským spisům vydaným v komunistickém Československu. „Míchal temnou ironii s filozofickým přemítáním, aby zkoumal lidský úděl,“ píše agentura Reuters.

„Byl známý svými vtipnými tragikomickými povídkami, které se často prolínaly s hlubokými filozofickými debatami a satirickým líčením života pod komunistickým útlakem,“ napsala televizní stanice CNN, která připomněla, že Kundera je jedním z nejčastěji překládaných autorů. The New York Times uvedly, že psal „mravokárné, sexuálně nabité romány, které zachycují dusivou absurditu života.“

Zprávu o spisovatelově úmrtí přinesly i ruské agentury. Interfax stručně popsal jeho život a TASS jen připomněl některá jeho díla. Krátké zprávy pak převzala i další média.

Minuta ticha v europarlamentu

Evropský parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku uctil památku zesnulého spisovatele minutou ticha. O její vyhlášení požádal francouzský liberální europoslanec Bernard Guetta, podle něhož Kundera ztělesňoval jednotu Evropy.

„Je to bezpochyby jeden z největších spisovatelů druhé poloviny 20. století. Byl jednou z velkých postav pražského jara,“ prohlásil někdejší novinář a autor několika knih Guetta. Kundera byl také spojen s odporem proti komunistické totalitě, dodal. Spisovatel, který žil dlouhá léta ve Francii, byl podle Guetty symbolem jednoty Evropy.

Europoslanci reagovali na jeho slova potleskem, po němž předsedkyně EP Roberta Metsolová vyhlásila minutu ticha.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Udavač, nebo undergroundový básník? Kniha rozkrývá mýtus Egona Bondyho

O kvalitách poezie Egona Bondyho není proč pochybovat, o to větší rozpaky se však vynořují nad jeho osobností, tedy nad mírou jeho angažmá ve službách StB. Kniha Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost k tomu přináší mnoho důkazů, které značně otřásají obrazem Bondyho bojovníka, jaký o sobě vytvářel nejen on sám, ale i jeho obdivovatelé.
před 4 hhodinami

Výstava Enter the Room je úvahou o roli videoher a budoucnosti

Galerie hlavního města Prahy v interaktivní expozici Enter the Room ukazuje díla mladých umělců, kteří využívají herní prvky a zabývají se tématy, jako je budoucnost lidstva či klimatická krize. Výstava je členěná do dvou pater. V prvním z nich se instalace týkají především oblasti ekologie a spekulací nad alternativními budoucnostmi civilizace. V druhém patře pak výstava analyzuje herní principy jako takové. Záměrem Enter the Room ale nemá být kritika hraní. Naopak ukazuje, že videohry jsou součástí společnosti a pro mladé umělce jsou přirozeným jazykem.
před 4 hhodinami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší. Poslední rozloučení bude ve středu 16. dubna v Národním divadle.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Nepřehlédnutelný, srdečný, všestranný, vzpomínají na Švehlíka kolegové

Představitel silných mužů a jemných hnutí jejich duší a osobnost, která dokázala zaujmout i beze slov. Tak vzpomínají lidé z umělecké branže na herce Aloise Švehlíka, který zemřel v úterý ve věku 85 let.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Andersenův život nebyl vždy pohádka, ani ty jeho nekončí jen šťastně

Nejspíš nebude mnoho těch, kterým se při vyslovení jména Hans Christian Andersen automaticky nevybaví některá z jeho pohádek, jako je Sněhová královna či Císařovy nové šaty. Andersen, od jehož narození je to 220 let, byl ovšem nejen slavným pohádkářem. I k tomuto výročí nyní vyšly poprvé česky všechny Andersenovy pohádky v ilustrovaném třísvazkovém vydání.
včera v 11:00

Zemřel herec Val Kilmer. Batman i Cruiseův rival v Top Gunu

Ve věku 65 let v úterý zemřel americký herec Val Kilmer, píše web Variety. Během své kariéry ztvárnil například miliardáře a bojovníka proti zločinu Bruce Waynea ve snímku Batman navždy či pilota Icemana v Top Gunu po boku Toma Cruise. Zazářil také ve snímku The Doors jako hudebník Jim Morrison.
včeraAktualizovánovčera v 08:55

Kvíz: Jak dobře znáte Andersenovy pohádky?

Hans Christian Andersen napsal za svůj život na sto padesát pohádkových příběhů. Malá mořská víla, Ošklivé káčátko nebo Císařovy nové šaty patří k těm nejznámějším. Ověřte si v kvízu, připomínajícím 220 let od narození slavného pohádkáře, jestli je dobře znáte i vy.
včera v 07:00

Mescal, Dickinson, Keoghan a Quinn si zahrají Beatles ve filmu

Režisér Sam Mendes potvrdil obsazení chystaných hraných filmů o Beatles. Legendárními brouky se stanou Paul Mescal, Harris Dickinson, Barry Keoghan a Joseph Quinn.
1. 4. 2025
Načítání...