Vánoční pohádky vystřídají na ČT zaměněné děti, Němcová i nové časosběry Heleny Třeštíkové

Česká televize chystá novinky na blížící se svátky i začátek roku 2021. Vánoční program by měl slovy generálního ředitele Petra Dvořáka divákům dopřát, aby „si odpočinuli od šílené doby“. Třeba u nových pohádek. V lednu na ně čeká hraný příběh o spisovatelce Boženě Němcové nebo nové časosběrné dokumenty v režii Heleny Třeštíkové. Oblíbené kriminální seriály ukážou vyšetřování v současném Brně i prvorepublikové Praze.

Celé vánoční vysílání jsme se snažili pojednat tak, aby si lidé odpočinuli od šílené doby, která nás obklopuje, a vrátili se k tradici, pohodě, rodině.
Petr Dvořák

Diváci se o svátcích mohou těšit na čtyři nové pohádky. Už tradicí je štědrovečerní premiéra, ta letos vypráví O vánoční hvězdě. „Štědrý večer kromě nové pohádky na sněhu nabídne už klasickou kombinaci Tří oříšků pro Popelku a Pelíšků, za kterou nás kritici nechválí, ale diváci to milují,“ doplnil k programu 24. prosince generální ředitel ČT Petr Dvořák. 

K pohádkovým novinkám o svátcích patří také příběh O léčivé vodě, který letos zastupuje ukázku slovenské tvorby, a Loupežnická balada, jež vznikla primárně pro potěchu neslyšících diváků. Po uvedení v kinech se také poprvé na obrazovky dostane Hodinářův učeň.

Seriály inspirované skutečností

Další novinky přinese nový rok. Už 3. ledna se na obrazovkách představí Božena, minisérie o Boženě Němcové. Život slavné spisovatelky zfilmovala Lenka Wimmerová, v titulní roli se vystřídají Anna Kameníková a Anna Geislerová. „Boženu Němcovou všichni známe ze školy, většinou jen prostřednictvím jejího díla, ale ona byla ve své době velmi odvážná a zajímavá žena,“ podotýká Dvořák.

Z pravdivého základu vychází i chystaný seriál Kukačky , který je v programu od 8. ledna. „Jde o velmi dramatickou situaci. Dvěma mladým rodinám zaměnili v porodnici děti, rodiče na to ale přišli až po nějaké době,“ prozradil Dvořák. 

Příznivce kriminálního žánru osloví od 11. ledna Hlava medúzy. „Příběhy brněnské mordparty jsou postavené na základě skutečných kauz. Režíroval je Filip Renč a šéfkou mordparty bude Jitka Čvančarová,“ upřesnil Petr Dvořák. Na obrazovkách se objeví také Zločiny Velké Prahy, které se odehrávají v době první republiky a podle ředitele ČT se atmosférou snaží navázat na seriály typu Hříšní lidé města pražského.

Třicet let s Karolínou a Ester, čtyřicet se Studiem Kamarád

Dokumentární tvorba seznámí diváky prostřednictvím časosběrných dokumentů s Karolínou (5. ledna) a Ester (12. ledna). Osudy dvou tehdejších studentek zdravotní školy začala před třiceti lety sledovat Helena Třeštíková. Obě si shodou okolností nakonec vybraly jiné profese – Ester Janečková je známou moderátorkou.

„Karolína se profilovala jako realitní makléřka. Překážky, které jí život přichystal, překonává pro mě velmi obdivuhodným způsobem, takže říkám, že je to terapeutický film pro všechny lidi, kteří se necítí úplně dobře,“ doplnila podrobnosti o druhé hrdince filmařka.

Kulturní kanál ČT art by rád po Novém roce věnoval středeční večery vždy jedné vybrané osobnosti české kultury. První večerní pásmo přiblíží herce Petra Kostku. Déčko se v lednu chystá třeba na oslavy čtyřicátin Studia Kamarád. 

13 minut
Rozhovor s Petrem Dvořákem a Helenou Třeštíkovou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...