Fotografie Václava Chocholy z jeviště i zákulisí shrnuje kniha

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) připravil novou edici zaměřenou na českou divadelní fotografii. Vycházet začne na podzim a každá publikace se zaměří vždy jen na jednoho autora. První titul zasvětí do tvorby klasika české portrétní fotografie Václava Chocholy.

Video Události v kultuře
video

Publikace shrnuje divadelní fotografie Václava Chocholy

Dlouholeté mapování divadelní fotografie vyústilo nejprve loni ve výstavu, která představila snímky zachycující dění před i za oponou od poloviny devatenáctého století. Pokračováním projektu je nová edice, jejímž cílem je přiblížit fotografy, kteří se divadelním prostředím systematicky zabývali nebo zabývají.

Václav Chochola (1923–2005) chodil do divadla s fotoaparátem už během druhé světové války. Pořizoval ale také záběry z pražské periferie, fotil akty, dokumentoval sport, zaznamenal pražské povstání v květnu 1945 a o více než dvacet let později byl uvězněn za fotografie hrobu Jana Palacha.

Tváře známé i neznámé

Divadelní archiv patří k těm nejobsáhlejším v Chocholově tvorbě. Snímků z prken, které znamenají svět, zanechal na osm tisíc. Zásadní místo mezi nimi mají portréty, Chochola je označován za mistra portrétní fotografie. „Jsou nadčasové,“ oceňuje redaktorka publikace Denisa Šťastná.

Chochola zvěčnil slavné tváře při hraní, ale i přípravě a mimo roli, třeba Stellu Zázvorkou, Jaroslavu Adamovou, Zdeňka Řehoře nebo Ladislava Peška. Do publikace se autoři rozhodli zařadit ale třeba i ikonické portréty surrealisty Salvadora Dalího.

Podle grafičky chystané knihy Kláry Zápotocké rozhodně stojí za povšimnutí i další snímky, ty bez známých obličejů. Chochola totiž pořizoval také záběry z divadelních dílen či depozitářů a zachycoval tamní, pro veřejnost bezejmenné pracovníky.

Fotografie i ve virtuální studovně 

O archiv Václava Chocholy se po jeho smrti stará dcera a vnuk. Na podkladech pro první knihu nové edice Divadelního ústavu začali pracovat před dvěma lety. „Zdigitalizovali jsme kolem čtyř tisíc záběrů s divadelní tematikou a určitě velká většina z nich nikdy publikována nebyla,“ upozorňuje Marek Chochola. Digitalizované divadelní snímky poskytla fotografova rodina zároveň pro virtuální studovnu, volně přístupné tedy budou na webu IDU.

Pokračováním edice bude česko-anglická publikace, která provede divadelní a částečně i hudební i volnou tvorbou současného fotografa a grafika Jaroslava Prokopa.