Rekonstruovat podrobně životní pouť skutečné babičky – Marie Magdaleny Novotné (rozené Čudové) – se zřejmě literárním historikům nepodaří. Věřit knižnímu vyprávění Boženy Němcové se přitom příliš nedá. Zmínky o babiččině životě na Starém bělidle i skrovné informace, jak se protloukala předtím, je třeba brát s rezervou, stejně jako autorčiny idealizované vzpomínky na dětství v Ratibořicích.
Marie Magdalena Čudová se narodila zřejmě v roce 1770 (uvádí Muzeum Boženy Němcové) v Křovicích u Dobrušky. Doma jich bylo jako much, takže ji z chalupy pravděpodobně nevyprovázelo žádné srdceryvné loučení, když odcházela za svým milým do Kladska. Jiří Novotný, za nějž se provdala v únoru 1792, byl tkadlec, dal se ale (nejspíš nedobrovolně) na vojnu a Magdalena, tak jako jiné ženy vojáků, táhla s plukem i s dětmi.
Ostatně romantickou verzi tohoto příběhu vypráví sama babička v Babičce. Podle ní Jiřímu utrhla dělová koule nohu a následně zemřel. Ve skutečnosti ho v květnu 1805 skolily souchotiny. Vdova Magdalena do Ratibořic přišla podle všeho o dvacet let později, ovšem ne do útulné roubenky na Starém bělidle – v ní Panklovi nikdy nebydleli, tam jen spisovatelka už jako dospělá s vlastními dětmi prožila pěkné prázdniny –, ale v bělidle pod zámkem. Později pak kněžna rodině panského kočího vykázala tmavý byt.
„Babička Magdalena Novotná zde s Panklovými už nebydlela, neboť se s dcerou Terezkou neshodla,“ upozornil Ludvík Mühlstein z Muzea Boženy Němcové v jednom ze svých příspěvků na webu instituce. „Odstěhovala se k mladší dceři Johance do dvora a později s ní z Ratibořic odešla, nejprve do Dobrušky a brzy nato do Vídně. Zde žila až do smrti 27. 3. 1841 v rodině svého zetě slanečkáře Šimona Fräntzla a jako nemajetná byla pohřbena na starém, dnes už zrušeném matzleinsdorfském hřbitově.“
Takže žádné slzavé údolí, „když zazněl umíráček, hlásající všemu lidu, že není více babičky“, jak babiččin příběh uzavírá Němcová v knize. Ani paní kněžna nemohla dlouho smutným zrakem pohřební průvod provázet a pak hluboce si vzdechnouc zašeptat: „Šťastná to žena!“. Už jen proto, že ve skutečnosti zemřela dva roky před Marií Magdalenou Novotnou.