Vlastní vesmír a pokusné pole. Výstava představuje dům architekta Josipa Plečnika

2 minuty
Výstava představuje dům architekta Josipa Plečnika
Zdroj: ČT24

Seznámit se s vlastním domem slovinského architekta Josipa Plečnika, který se nachází v Lublani, mohou návštěvníci putovní výstavy, která nyní zakotvila v Praze. Plečnikova tvorba je dobře známá i v Česku, kde proslul především svými úpravami Pražského hradu nebo stavbou kostela Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech.

S českými zeměmi Josipa Plečnika, který je známý také jako Jože Plečnik, spojilo pozvání prezidenta nové republiky T. G. Masaryka. Ten umělci nabídl, aby pracoval na obnově Pražského hradu. Architekt změnil třeba podobu třetího nádvoří nebo soukromých pokojů hlavy státu. 

„Hlavně se jednalo o přestavbu zkostnatělé podoby Pražského hradu v moderní demokratické sídlo prezidenta republiky. To znamená čistá architektura oproštěná od zbytečných dekorací nebo implantování určitých symbolů slovanství,“ říká kurátorka Maria Szadkowska.

Prostor pro experimenty

Ve stejné době ale začal Plečnik budovat ještě jedno sídlo, a to své vlastní. Dům, který koupil jeho bratr, chtěl upravit tak, aby v něm mohl žít společně se třemi sourozenci. Nakonec v něm ale zůstal sám, a z budovy na předměstí Lublaně se stal prostor pro architektovy experimenty.

„Jeho pracovna, která zároveň sloužila také jako ložnice, je kruhová a vypadá skutečně jako jeho vlastní vesmír. Jsou tam jeho knihy, určité drobné objekty, které měl rád, které ho inspirovaly, a dokonce i několik historických artefaktů. Bylo to zkrátka svět jeho tvořivosti,“ upozorňuje autorka výstavy Ana Poroková.

16 minut
Pozvánka na výstavu Plečnikův dům
Zdroj: ČT24

Výstavu hostí centrum Norbertov

Putovní expozici nazvanou Plečnikův dům: Architektovo pokusné pole, která představuje obnovu lublaňského domu, významné památky moderní architektury, nyní hostí studijní a dokumentační centrum Norbertov v pražských Střešovicích. Výstava trvá do konce září.

Centrum, které se nachází nedaleko slavné Müllerovy vily, provozuje Muzeum hlavního města Prahy. Jeho hlavním posláním má být v návaznosti na dvě nedaleké významné vily propagovat moderní pražskou meziválečnou a poválečnou architekturu, bytovou kulturu, užité umění a životní styl, představované v obou objektech rozdílným způsobem.

Druhou ze zmíněných střešovických vil je vlastní vila architekta Otto Rothmayera, který patřil ke generaci architektů aktivních v první polovině 20. století. Jeho život a tvorba je úzce spojena právě s osobností Josipa Plečnika, s nímž spolupracoval zejména na přestavbě Pražského hradu a také na Plečnikově vinohradském kostele.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Archeologové v Itálii objevili ztracenou Vitruviovu baziliku

Archeologové v Itálii našli pozůstatky více než dva tisíce let staré veřejné budovy, jejíž návrh připisují starověkému římskému architektovi Vitruviovi, známému jako otec architektury. Pozůstatky starověké baziliky našli archeologové v centrálním italském městě Fano severovýchodně od Říma.
před 3 hhodinami

Zemřel italský módní návrhář Valentino Garavani, bylo mu 93 let

Italský módní návrhář Valentino Garavani a zakladatel značky Valentino zemřel ve věku 93 let, informovala tisková agentura ANSA. Zesnul v pondělí pokojně ve svém římském sídle obklopen blízkými, oznámila v prohlášení Nadace Valentina Garavaniho a Giancarla Giammettiho, který byl Valentinovým dlouhodobým společníkem a obchodním partnerem.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Sluhu dvou pánů v Ústí hraje žena a komentuje současnost

Činoherní studio v Ústí nad Labem sáhlo po osvědčené komediální klasice. Nastudovalo commedii dell’arte Sluhu dvou pánů. Titulní roli vychytralého sluhy Truffaldina ale hraje netradičně žena – Marie Machová.
před 20 hhodinami

Jihočeské divadlo je první veřejnou kulturní institucí v Česku

Jihočeské divadlo se jako první scéna v zemi stalo takzvanou veřejnou kulturní institucí. Ta oproti příspěvkové organizaci umožňuje víceleté plánování i financování z více zdrojů. Právě divadla často argumentují tím, že obsluhují diváky celého kraje, proto by se na jejich financování nemělo podílet jen město, v němž sídlí.
před 20 hhodinami

Nejvíc nominací na Českého lva má Franz, dvojí šanci na cenu mají Trojan i Geislerová

Patnáct nominací na cenu Český lev za rok 2025 získal snímek Franz, který polská režisérka Agnieszka Hollandová natočila v české koprodukci o spisovateli Franzi Kafkovi. S třinácti nominacemi následuje drama Sbormistr, o další dvě méně obdržel snímek Karavan. V hereckých kategoriích mají po dvou nominacích Anna Geislerová, Elizaveta Maximová a Ivan Trojan. Vítězové budou oznámeni 14. března v přímém přenosu České televize.
včeraAktualizovánovčera v 13:28

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026
Načítání...