Hon na fiktivního nepřítele vede do pekla, varují Čarodějky ze Salemu

Kam až může společnost dohnat strach a zloba, ukazuje proslulé drama Čarodějky ze Salemu. Jednu z nejznámějších amerických her dvacátého století napsal na základě skutečných událostí Arthur Miller. V Městském divadle Brno ji nastudoval režisér Mikoláš Tyc, premiéra se koná už v sobotu 10. února. Svou inscenaci Čarodějek ze Salemu nedávno uvedlo také pražské Divadlo na Vinohradech.

Video Události v kultuře
video

Čarodějky ze Salemu v Městském divadle Brno

„Ačkoliv Miller psal Čarodějky ze Salemu jako záměrné podobenství odrážející hysterii mccarthismu v Americe padesátých let, jeho obraz vnitřně nemocné komunity, která své problémy řeší paranoidním honem na fiktivního nepřítele, je aktuální stále,“ říká dramaturg Jan Šotkovský.

Inscenace na prknech Městského divadla historický kontext záměrně upozaďuje. „Nějaké konkrétní dobové a místní zařazení z toho neplyne a my jsme se ho popravdě snažili spíš potlačovat, abychom naznačili, že ten příběh je prostě obecnější,“ pokračuje Jan Šotkovský.

Co skrývá boj s ďáblem

Skutečné události, ze kterých Miller vycházel, se staly v massachusettském Salemu v roce 1692. Ve vykonstruovaném soudním procesu zahynulo 25 nevinných lidí. Soud se tehdy opíral o svědectví v průměru desetiletých děvčat. Miller z nich učinil dospívající dívky, které ve snaze odvrátit pozornost od v zásadě nevinného nočního dobrodružství rozpoutají nevědomky čarodějnický proces, rozvrátí už tak rozdělenou vesnici a roztočí soudní mašinerii vedoucí ke krvavým koncům.

„Jednou spuštěná hysterie se sice tváří jako boj s ďáblem, ve skutečnosti ji však živí zcela jiné věci: strach jednotlivých lidí, skryté pocity viny, vyřizování účtů, touha po majetku druhého,“ uvedl dramaturg.

V jádru všeho stojí milostný příběh farmáře Johna Proctora, jehož poměr s mladou služebnou nejen poznamená jeho manželství a vede k obvinění jeho ženy, ale nakonec dožene před soud i jeho samého.

Režisér Tyc už v Městském divadle s úspěchem nastudoval Podivný případ se psem a Splašené nůžky. V jeho inscenaci Čarodějek ze Salemu se představí například Petr Štěpán jako John Proctor, Lenka Janíková jako Elisabeth Proctorová a Jan Mazák jako místoguvernér Danforth.

Nadčasové drama, které bylo i několikrát zfilmováno, uvede brněnská scéna už tuto sobotu. Svou inscenaci Čarodějek ze Salemu nedávno uvedlo také pražské Divadlo na Vinohradech.