Zemřel legendární divadelní režisér Hall. Ovlivnil britský umělecký život 20. století

V 86 letech zemřel významný britský divadelní režisér Peter Hall, bývalý šéf britského Národního divadla a zakladatel Královské shakespearovské společnosti.

Režisér Peter Hall v roce 2000
Zdroj: ČTK/AP Autor: David Zalubowski

Hall zemřel v pondělí v londýnské nemocnici v kruhu rodiny. Před šesti lety mu lékaři diagnostikovali demenci. „Peter Hall byl mezinárodně uznávaným divadelním režisérem a uměleckým šéfem. Jeho vliv na umělecký život Británie ve 20. století nemá obdoby,“ uvedlo britské Národní divadlo.

Londýnské Národní divadlo a Královská shakespearovská společnost utváří spolu s londýnskou Královskou operou trojici nejvýznamnějších britských kulturních institucí financovaných z veřejných zdrojů.

Hall založil Královskou shakespearovskou společnost v roce 1960, když mu bylo pouhých 29 let. V čele souboru pak stál až do roku 1968.

„Založením Královské shakespearovské společnosti dal vzniknout uměleckému souboru, jenž byl světovou špičkou nejen v shakespearovské produkci, ale obdobně slavil úspěchy při uvádění nových her všeho druhu. Byl to nejen senzační a pronikavý režisér, ale také vynikající umělecký šéf,“ prohlásil sir Trevor Nunn, který britské Národní divadlo vedl po Hallovi.

Režisér Peter Hall s královnou Alžbětou II.
Zdroj: ČTK/PA
Autor: John Stillwell

Ten stál v čele první londýnské scény v letech 1973 až 1988. Národní divadlo během svého ředitelování přesunul z budovy Old Vic (stejnojmennou scénu na témže místě vede od roku 2003 Kevin Spacey) u nádraží Waterloo do betonové brutalistické budovy na jižním nábřeží Temže.

Nešlo o pouhé stěhování: z divadla se třemi scénami za dobu svého působení vybudoval světově respektovanou a ambiciózní instituci, píše BBC. Během déle než padesátileté kariéry se Hall zasloužil o anglickou premiéru Čekání na Godota Samuela Becketta anebo první takzvané komedie hrozby Návrat domů od Harolda Pintera, připomíná The Guardian.

Hall byl také význačným operním režisérem. Vedle děl uváděných v britské Královské opeře režíroval i v Metropolitní opeře v New Yorku či na wagnerovském festivalu v Bayreuthu.