Být, či nebýt? Na otázku, ze které hry jsou tato slova, dovede odpovědět zřejmě každý. William Shakespeare jich ale napsal téměř čtyřicet. Některé jsou známy více, některé se na repertoáru divadel objevují méně častěji. Poznáte v následujícím kvízu, který jsme připravili ke 400. výročí úmrtí tohoto nejznámějšího anglického dramatika, z jakých her jsme ukázky vybrali?
Kvíz: Znáte, či neznáte Shakespearovy hry? Toť otázka
Řešení otázek najdete na konci článku.
1. „Co je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“ – zaznělo v jednom z nejznámějších milostných příběhů.
2. „Já jsem pes. Ne, pes je on, ovšem já dovedu bejt taky pes. Takže pes je já a já jsem on.“ Ukázka pochází z textu, který bývá považován za Shakespearovu vůbec první hru.
3. Víly, elfové a zmatek v lásce. Odkud jsou následující verše? „Poduškou nám dvěma jest / i jedním ložem jeden trs / ve dvojí hrudi jedna čest / i srdce jedno naveskrz.“
4. Na emancipaci bylo v 16. století ještě brzo, dosvědčují i tato slova: „Stydím se za ženy, jak hloupé jsou, / že válčí, kde by měly žebrat o mír, / a chtějí vládu, velení a moc, / kde mají sloužit, milovat a mlčet.“
5. „S polibkem na rtech zemřela jsi ty, s polibkem smrti jdu ti v ústrety.“ Žárlivost a intriky můžou skončit jedině tragédií. Kdo o tom ví své?
6. „Kdepak, blázne. Z ničeho vzejde zase jenom nic.“ Kdo je tady šílenec?
7. „Krajste pane. Tady kwetu? Co won to říhá za pidomosty: Tady kwetu? Takový afektace!“ V jednom anglickém městečku může být dobře veselo, naposled se ale smějou místní ženy.
8. „Jestli se mám stát králem, budu jím, aniž hnu prstem.“ Kdo je schopen dostat se k moci i přes mrtvoly?