Jemnou opulentnost Loosových interiérů v Plzni lze obdivovat třikrát týdně

Po omezeném zimním provozu se opět třikrát týdně otevírají návštěvníkům čtyři rekonstruované bytové interiéry architekta Adolfa Loose v Plzni. Za minulý rok přišlo do prostor překypujících opulentní střízlivostí nahlédnout přes deset tisíc lidí. Prohlídky interiérů mají zájemci o dílo významného architekta s komentářem. Podrobnosti o Loosových interiérech v Plzni najdete zde.

Video Události v kultuře
video

Události v kultuře: Loosovy interiéry v Plzni překypují střízlivým luxusem. Lze je opět vidět třikrát týdně

Loos pro významné rodiny tamní židovské komunity připravil nejméně 13 projektů. Jednu z tras komentovaných prohlídek tvoří dům Jana a Jany Brummelových v Husově ulici. Jde o nejlépe zachovalý objekt v Plzni s výrazným Loosovým rukopisem.

„Je to jeden z nejkrásnějších a nejzachovalejších interiérů, ale i exteriérů domu, kdy Loos zasáhl i do vnější podoby,“ popisuje průvodkyně Magdalena Soukupová. Zvláštností dvougeneračního bytu nedaleko Škodových závodů je dominance žluté barvy. Dominantu bytu tvoří majestátní kamenný krb, který byl ve své době skutečně funkční.

V bývalém bytě rodiny Krausových v Bendově ulici 10 zase protilehlé zrcadlové stěny jídelny budí v návštěvníkovi dojem, že se ocitl v nekonečném prostoru. Místnosti obložené tmavě zeleným žilkovaným mramorem pak působí svou nadčasovou impozantností.

Do prohlídkových tras spadají i dvě místnosti dochované z původního bytu doktora Josefa Vogla. Dobový salon s jídelnou s vestavěným nábytkem a dřevěnými obklady stěn byly po rekonstrukci vybaveny přesnými replikami původního nábytku.

Podle Magdaleny Soukupové je ještě v plánu rekonstrukce domu na Klatovské třídě 19, který je v současnosti ve velmi špatném stavu. „Ale doufejme, že v horizontu deseti let se bude rekonstruovat a naplní i funkci muzea,“ věří Magdalena Soukupová.