Vyprodali Lucernu a vykoupili bar. Jaký byl koncert Beach Boys v Československu 1969?

Po téměř půlstoletí zahraje 10. června v Praze kalifornská formace Beach Boys. Naposledy v roce 1969 v tehdejším Československu odehrála tři koncerty - v Praze, Brně a Bratislavě. Jak tehdejší návštěvníci, mezi nimiž byl třeba i Václav Neckář, vzpomínají na vystoupení slavné americké kapely v zemi pod dohledem Sovětského svazu?

Video Vzpomínky na koncerty Beach Boys v roce 1969
video

Vzpomínky na koncerty Beach Boys v roce 1969

Zdroj: JVS Group

„Slavnější kapela zde až do roku 1991 a do příjezdu Rolling Stones nebyla, Lucerna byla naplněná k prasknutí, dokonce bych řekl, že přetřískaná,“ vzpomíná na událost například hudební publicista Jiří Černý, který Beach Boys viděl naživo v Praze i Bratislavě. 

Poslechnout si „plážové chlapce“ šel i zpěvák Václav Neckář. Při koncertě na brněnském stadionu Za Lužánkami slavné skupině předskakovala tamní kapela Synkopy 61.  

„Na tehdejší podmínky byl honorář Beach Boys 130 tisíc korun astronomickou částkou. Jenomže pro ně to nemělo vůbec žádnou hodnotu, koruna byla mimo naše území nesměnitelná,“ prozradil kytarista a zpěvák Synkop Petr Směja. „Pamatuji si, že na brněnském letišti úplně vykoupili kompletně celý bar. Jejich rekvizitáři a bedňáci dávali lidem peníze, aby za ně tahali aparaturu a nástroje, koruny jim byly na nic.“

Beach Boys, kapelu proslavenou skladbami jako jako Surfin' USA nebo Good Vibrations, sestavili bratři Wilsonovi se svým kamarádem Alanem Jardinem a bratrancem Mikem Lovem. Ten je dnes jediným z původní sestavy. Formace, která si v popularitě nazadala s Beatles, se na začátku 60. let proslavila písněmi o surfování a holkách, zásadní bylo až v roce 1966 album Pet Sonds, které je podle časopisu Rolling Stone druhou nejlepší deskou rockové historie. Poslední nahrávka s názvem That's Why God Made the Radio vyšla před pěti lety.