Zemřel pedagog, spisovatel a překladatel Antonín Přidal

V Brně ve věku 81 let zemřel Antonín Přidal. Spisovatel, překladatel, publicista a pedagog si po roce 1989 získal popularitu i jako moderátor televizních diskusních pořadů.

Antonín Přidal
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Antonín Přidal se narodil 13. října 1935 v Prostějově. Po studiu anglistiky a hispanistiky na filozofické fakultě v Brně pracoval v 60. letech v literárně-dramatické redakci Československého rozhlasu. V 70. a 80. letech se převážně věnoval překládání „na zapřenou“, s vypůjčenými krycími jmény.

Vedle Knihy nesmyslů Eduarda Leara je asi nejproslulejším Přidalovým překladem humoristická kniha Lea Rostena Pan Kaplan má stále třídu rád. Překládal také knihy Garcíi Lorky, Johna Updikea nebo Josepha Hellera.

Autor a pedagog

Od 90. let působil na JAMU v ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky. Začal také spolupracovat s Českou televizí – moderoval pořady Z očí do očí či Klub Netopýr. 

Antonín Přidal je autorem básnických sbírek a řady divadelních, rozhlasových a televizních her – Pěnkava s Loutnou, Komedie s Quijotem, Políček č. 111, Elektrický nůž a jiné. V roce 2011 mu vyšel výbor textů z rozhlasového cyklu Potulky knihami a časem. Jeho posledním dílem byla před dvěma lety básnická sbírka Zpovědi a odposlechy.

V roce 1998 obdržel novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. Je i laureátem Státní ceny za překladatelské dílo.