Co jsem chtěl, jsem řekl. Michel Faber dopsal knihy pro dospělé

Spisovatel Michel Faber minulý týden představil českým čtenářům svou nejnovější knihu - a zároveň se s nimi rozloučil. Román o manželství, které neobstojí kvůli odloučení meziplanetární vzdálenosti, je totiž jeho posledním dílem pro dospělé. Napříště chce psát už jen pro děti.

Video Události v kultuře
video

Michel Faber představil svou poslední knihu pro dospělé

Hrdinu Knihy zvláštních nových věcí vyslal Faber na kosmickou misi. Jeho vlastní poslání coby románového autora touto prózou končí.

Ukázka: Kniha zvláštních nových věcí 110.72 KB

„Chtěl jsem s dospělými probrat některá témata. Chtěl jsem se velmi upřímně a poctivě podívat na naše jednání s těmi, kdo jsou nám cizí –bytostí, pohlavím, národností. Chtěl jsem probudit pocit zázraku i děsu z toho, že máme lidské tělo. Protože tělo, v němž žijeme, je neobyčejné. Dokáže být strašlivé i úžasné. Tato jemná křehká věc dokáže být stejně smrtící zbraní jako pistole. A chtěl jsem mluvit o komunikaci, o její proradnosti a omezeních,“ shrnul Faber, co vše si jako spisovatel předsevzal – a splnil.

„Co jsem chtěl říci důležitého, jsem řekl,“ domnívá se autor, jehož si „přivlastňují“ tři země – narodil se v Nizozemsku, vyrůstal v Austrálii a od devadesátých let žije ve Skotsku.

Faber je přitom čtenářsky i divácky úspěšný. Na meziplanetární cestu se vydal už v knize Pod kůží. Ve filmové adaptaci si zahrála mimozemšťanku vábící a potom ničící muže Scarlett Johanssonová s českým hercem Kryštofem Hádkem. Zfilmování se dočkal i Faberův zásadní a obsáhlý román z Londýna viktoriánských dob. Kvítek karmínový a bílý vypráví o prostituce Sugar, která chce utéct svému údělu. 

Také Kniha zvláštních nových věcí se objeví ve filmu. Podle příběhu, v němž se misionář Peter vydá na vzdálenou planetu, aby šířil učení Bible, vzniká právě televizní seriál.