Bolšoj těatr vstupuje do 241. sezony bez větších scén

Opera Boris Godunov se hraje v moskevském Bolšoj těatru – Velkém divadle – šedesát let, Labutí jezero dokonce více než sto sezon. Ruská první scéna je ovšem proslulá nejen uměleckými zážitky, ale také skandály. Nyní se chystá na 241. sezonu.

Video Události v kultuře
video

Bolšoj těatr vstupuje do 241. sezony

Bolšoj těatr nezničily požáry, války ani menší či větší skandály. Zdobí ho přívlastky jako největší, nejlepší a nejznámější. Do historie se zapsalo nejen kvůli baletu a opeře, ale i kvůli politickým událostem. Se svým posledním projevem tu vystoupil Vladimír Iljič Lenin a v prosinci 1922 tu bylo oznámeno, že vznikl Sovětský svaz.

Divadlo na vývoz

Budova Velkého divadla patří k nejhezčím v Moskvě. Má deset pater nad zemí a pět pod ní. Ročně se zde odehraje na pět stovek představení a provoz stojí v přepočtu dvě miliardy korun, tedy nejvíce ze všech divadel v zemi. Největší zájem je tradičně o balet.

Sehnat lístky do hlediště první scény je pro mimořádný zájem velmi složité. Mimo Moskvu nemají Rusové příliš příležitostí představení vidět. „V Rusku prakticky nehrajeme, protože dnes není v zemi takové divadlo, kde bychom mohli hostovat, stálo by to prostě hodně peněz,“ vysvětluje ředitel Bolšoj těatr Vladimir Urin.

Balet Don Quijote v Bolšoj těatr
Zdroj: Bolšoj těatr
Autor: Damir Yusupov
 

Ruská první scéna hostuje ale často v zahraničí, v srpnu balet míří do Londýna a poté do Tokia, opera se představí v USA a Francii. V repertoáru je 25 oper a stejný počet baletních představení. Ročně divadlo uvádí 8 premiér.

Velký skandál ve Velkém divadle

Před třemi roky otřásl baletním souborem skandál, při němž se veřejnost dozvěděla o nebývale napjatých vztazích mezi sólisty. Tehdejší šéf baletu Sergej Filin se stal v lednu 2013 obětí útoku kyselinou, po kterém málem oslepl. Útočníka si měl najmout jeden ze sólistů baletu.

Vedení souboru bylo vyměněno a zdá se, že to pomohlo. Bolšoj těatr vstupuje do 241. sezony zatím bez skandálu.