Poslouchejte varhany. Světoví varhaníci jedou do Prahy

V pražské bazilice sv. Jakuba začíná 21. ročník Mezinárodního varhanního festivalu. Jeho letošní ročník zahájí koncert profesora Hudební akademie v Katovicích a zakladatele prvního muzea varhan ve východní a střední Evropě Juliana Gembalského. Akce se zúčastní interpreti z Polska, Litvy, Japonska, Francie, Maďarska a Estonska.

Varhany v kostele sv. Jakuba
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Do 22. září se v bazilice sv. Jakuba v Praze představí dohromady osm varhaníků a varhanic. Mezi nimi také Irena Chřibková, titulární varhanice baziliky sv. Jakuba a spoluzakladatelka společenství Audite Organum (Poslouchejte varhany), které festival pořádá.

Mezi účastníky bude také Pierre Pincemaille, titulární varhaník katedrály Saint-Denis v Paříži, nebo varhanice a pedagožka Kristel Aerová z Estonska, organizátorka řady projektů na záchranu historických nástrojů.

Video Studio 6
video

Světoví varhaníci jedou do Prahy

Během každého koncertu bude k dispozici videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. „Jedna kamera směřuje na varhaníkovy ruce a druhá na jeho nohy, protože varhaník hraje také nohama na pedál,“ říká Irena Chřibková.

Hlavním cílem přehlídky je představit tuzemskému publiku přední světové varhaníky. Více informací a celý program se nachází na webu Audite Organum. K loňskému jubilejnímu dvacátému ročníku festivalu vyšlo CD Audite Organum, které obsahuje záznamy sedmi vybraných nejlepších výkonů uplynulých dvaceti let.

Varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková začala v devadesátých letech zvát do Prahy světové varhaníky, aby zaplnila prázdno, které v tuzemsku v této oblasti vzniklo během období komunistického režimu, kdy byla duchovní hudba celkově potlačena.

„V roce 1990 po pádu komunistického režimu, kdy se do Prahy vrátili minorité, byla snaha v jejich řadách jedinečnost prostoru a tradice baziliky sv. Jakuba zachovat a rozvíjet. Tehdejší provinciál minoritů Oldřich Prachař založil společenství Svatojakubské Audite Organum. Jako varhanice baziliky se od počátku věnuji dramaturgii a organizaci koncertů.“

Irena Chřibková

Protagonisté festivalu zahrají na proslulý nástroj, který se před pěti lety dočkal rekonstrukce za milion korun. Svatojakubské varhany pocházejí z počátku 18. století, ve 20. století byly přestavěny. Nástroj kombinuje barokní charakter s prvky romantického zvukového ideálu. S 91 rejstříky a 8277 píšťalami jsou to největší varhany v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v Česku.

Největší varhany na světě se nacházejí v Boardwalk Hall v americkém Atlantic City. Údajně nejhlasitější a největší hudební nástroj, který byl kdy postaven, však funguje pouze částečně. Varhany, které mají přes 33 tisíc píšťal, poškodil ve čtyřicátých letech hurikán.