Balon, křídla, vrtule. V Moderně poletuje Kamil Lhoták

Typický rukopis malíře Kamila Lhotáka je spojen s motocykly, letadly, balóny a městskou periferií. Pro jeho srozumitelnou práci ho uznávala akademická obec i laici. Obrazy jednoho z nejznámějších českých výtvarníků dvacátého století vystavuje pražská Galerie Moderna.

Video Události v kultuře
video

V Moderně poletuje Kamil Lhoták

Nadšený malíř samouk byl schopný namalovat až dvě stovky obrazů ročně. Píle a vlastní rukopis ho dovedly na vrchol české výtvarné scény. Inspirovaly ho staré časopisy a technické vynálezy. „Jeho typický artefakt je balon nebo vzducholoď. I umělecký laik se podívá z dálky a řekne, že tohle je Kamil Lhoták,“ říká galerista Martin Zeman.

Kamil Lhoták (1912 až 1990) miloval všechno, co mělo kola nebo motor. „Měl hrozně rád motorky, kola a bylo známo, že byl technickým typem. Rád věci opravoval. Samozřejmě sám jezdil aktivně, jezdil dokonce částečně také závody,“ vypráví Martin Zeman. Lhoták byl mimo jiné autorem knihy o vývoji letectví nazvané Balon, křídla, vrtule.

Nová poezie Skupiny 42

Jeho tvorbu navíc silně ovlivnila umělecká Skupina 42, kterou zakládal. Poetikou skupiny bylo zaměření na městskou krajinu a moderní způsob života, především pak na městskou periférii, na továrny, civilní situace a život pracujících lidí. „Oni tiskli novou poezii do liduprázdných uliček, na periférii, do opuštěných krajin,“ říká galerista.

„Ale Lhoták je taková svébytná postava, která jde dvacátým stoletím, a do konce života zůstává svůj,“ dodává Martin Zeman. Výstava nazvaná Kamil Lhoták s podtitulem Čas zázraků a vynálezů potrvá v Galerii Moderna na Masarykově nábřeží do 7. srpna.