Kolekce Liběny Rochové Partitury

Czech Grand Design jde s módou. Letošním vítězem je Liběna Rochová

Podruhé v desetileté historii cen Czech Grand Design se Grand Designérem stala módní návrhářka. Vítězem roku 2015 je Liběna Rochová, poprvé hlavní cenu před dvěma lety vyhrála Monika Drápalová. V jubilejním ročníku se dařilo i uznávanému studiu Olgol Chorchoj, které bylo oceněno ve dvou kategoriích. 

 

 

Ke kolekci Partitury se Rochová inspirovala obrazy Milana Grygara. „Připadám si jako Leonardo DiCaprio,“ přiznala čtyřiašedesátiletá návrhářka a pedagožka při přebírání ceny v kategorii módní designér. Nominována na ni totiž byla už pětkrát, ale stejně jako hollywoodský herec na Oscara si na trofej počkala až do letošního udílení.

„Jsou nejlepším příkladem autorské módy, která nepodléhá trendům, sezónnosti a módnímu prostředí,“ uvedla o její kolekci Akademie designu ČR, která o udílení cen rozhoduje.

Video Ceny Czech Grand Design za rok 2015
video

Záznam: Ceny Czech Grand Design za rok 2015

Záznam: Ceny Czech Grand Design za rok 2015

Reportáž: 10. Czech Grand Design zná vítěze

Události v kultuře o designu

 

V desátém ročníku třiapadesát nezávislých odborníků vybíralo vítěze devíti kategorií ze 134 nominovaných projektů a autorů. Během slavnostního večera byl také uveden architekt a designér Bořek Šípek in memoriam do Síně slávy a udělena Cena veřejnosti. Pro své favority mohli lidé hlasovat na výstavě v Národním technickém muzeu, kde bylo možné seznámit se se všemi nominacemi.   

Originální trofej pro letošního vítěze vytvořil loňský grand designér, studio Dechem, a společnost Moser. Skleněná plastika ukrývá lahvičku s jedinečnou vůní, vytvořenou speciálně pro desátý ročník cen.