Don Quijote vtančil do „rodného“ Bolšoj těatr. Zas o něco důmyslnější

Španělský žár uprostřed mrazivé ruské zimy dopřál svým návštěvníkům Bolšoj těatr. Moskevské velké divadlo předvedlo v novém nastudování baletu Don Quijote, který měl na této scéně premiéru před téměř sto padesáti lety. Slavný příběh nastudovali tvůrci s novými kostýmy i dekorací, hudba ale zůstala originální.

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Don Quijote se vrací do Bolšoj těatr

Od smrti autora důmyslného Dona Quijota, španělského spisovatele Miguela de Cervantese, uplyne letos čtyři sta let. Osudy popleteného staříka, který sám sebe považuje za rytíře, jsou ale nesmrtelné. „Je pokaždé jiný, nejvíc se mi na něm líbí jeho rozdílné stavy duše. Je mnohostranný a za ta léta neztratil svůj charakter,“ oceňuje na Donu Quijotovi jeho baletní představitel Alexej Loparevič.  

„Úplně nový dojem“ 

Na scéně nechybí ani rytířův přítel Sancho Panza a Kitri, dcera hospodského, kterou Don Quijote považuje za ženu svého srdce, ona mu ale uteče s jiným. Hudbu moskevské nastudování nechalo původní z pera Ludwiga Minkuse, s níž byl balet poprvé uveden právě v Bolšoj těatr v roce 1869.

Původní choreografii Mariuse Petipy a pozdější Alexandra Gorského si režisér aktuálního nastudování Alexej Fadeječev upravil po svém. Nové jsou i kostýmy a dekorace. „Jde o úplně nové představení, úplně nový dojem,“ slibují tvůrci. Na přední ruskou scénu vtančil Don Quijote opět 2. února, nejbližší reprízy jsou připraveny na březen.