Osmý Potter jde z divadla na papír. Rowlingová vydá místo románu scénář

Joanne K. Rowlingová přece jen vydá osmou knihu Harryho Pottera - jako tištěnou verzi divadelní hry, jejíž premiéru chystá londýnský Palace Theatre. Autorka se rozhodla vyhovět fanouškům, kteří si stýskali, že na hru nemohou do Londýna zajet. Na narozeniny samotného hlavního hrdiny (31. července) tak vyjde publikace Harry Potter a prokleté dítě.

Nevrátí se však k Potterovým dětským létům. Čtenáře i návštěvníky divadla přenese do dospělosti, v níž vychovává své tři ratolesti. Příběh se bude točit hlavně kolem nejmladšího syna Albuse Severuse. Právě on totiž bojuje s „tíhou nechtěného rodinného odkazu“, zatímco Harryho semlelo pracovní soukolí na Ministerstvu kouzel v oddělení bystrozorů. 

Rowlingová slíbila, že dojde i na části příběhu, jež dosud zanedbávala. Poodhalí prý víc ze života Jamese a Lily Potterových, Harryho rodičů, kteří byli zavražděni. Také upozornila, že jde o přetištěný scénář, nikoliv román.

Potter míří do čtečky i do knihkupectví 

„Na Rowlingovou a její tým se obrátilo se žádostí o knižní vydání textu hry velké množství fanoušků, kteří nemohou přijet na hru do Londýna a kteří by si nový příběh rádi přečetli v knižní podobě. A tak jsme opravdu nadšeni, že jsme s to jim to umožni,“ řekl David Shelley, výkonný ředitel nakladatelství Little, Brown Book Group. Tištěná verze vyjde jako klasická kniha v USA, Kanadě a ve Velké Británii. Jako e-kniha bude k dostání celosvětově.

Den poté, co kniha posledního července vyjde, se uskuteční také slavnostní premiéra v divadle Palace. Dospělého čaroděje si zahraje Jamie Parker, Hermionu Grangerovou ztvární Noma Dumezweniová a Rona Weaslyho Paul Thornley. 

Tím celá „potterománie“ letos nekončí. Kina ovládne 17. listopadu snímek Fantastická zvířata a kde je najít s Eddiem Redmaynem v hlavní roli. Stejnojmenná kniha je totiž učebnicí ve Škole čar a kouzel v Bradavicích a film vypráví o jejím autorovi Mloku Scamanderovi.