V Londýně otevřeli „bitevní pole“ Joana Miróa

Před šedesáti lety založil katalánský výtvarník Joan Miró svůj ateliér na Mallorce. Právě zde průkopník moderního umění vytvořil největší část svých děl. Teď se věrná kopie jeho studia otevřela návštěvníkům v Londýně.

Video Události v kultuře
video

V Londýně obnovili ateliér Joana Miróa

Miró odmítal, že by byl španělským umělcem, hlásil se ke Katalánsku, které se projevovalo v jeho dílech, stejně jako jasné barvy nebo neotřelá geometrie. Pouta k rodné Barceloně se ve svém umění nikdy nevzdal, přestože žil ve Francii, New Yorku nebo na Mallorce. 

Právě tam si v roce 1956 postavil studio, ve kterém zároveň bydlel. Kombinoval v něm svůj radikální přístup k umění, lásku k přírodě i literatuře. Na plátnech se pak přeneseně objevovaly i jeho sny. „Cítil, že své sny musí předávat dál. Tyto tvary, formy, barvy mu pak pomáhaly vytvářet ta úžasná díla,“ říká Joan Punyet Miró. 

Umělcův vnuk, historik a spoluautor výstavy věří, že podíl na konečných podobách obrazů mělo i samo studio, které teď po šedesáti letech znovu ožívá, i když ne na Mallorce, ale v Británii. Kurátoři výstavy v londýnské galerii Mayoral se snažili zachytit každý detail: rozlité barvy po pokoji i vzpomínky na výstavy, dopisy a novinové články.

To studio bylo takové bitevní pole, kde mohl nechat volně rozběhnout své podvědomí a malovat všechny tyto motivy jak na plátna, tak na zem.

Joan Punyet Miró

Ateliér Joana Miróa má pro návštěvníky otevřeno do poloviny února. Jedinečná přehlídka Miróovy práce zachycuje i umělcovy temnější stránky, které byly ke konci jeho života čím dál viditelnější.