Zamilovaný do dobrodružství. Zemřel spisovatel Michel Tournier

Francouzský spisovatel Michel Tournier zemřel v pondělí ve věku 91 let. Úmrtí uznávaného romanopisce a nositele prestižní Goncourtovy ceny oznámila jeho rodina. Francouzský prezident Francois Hollande uvedl, že zemřel „velký evropský spisovatel, jehož dílo prožilo dvacáté století a poznamenalo dějiny literatury.“

Michel Tournier
Zdroj: Reuters Autor: Charles Platiau

„Mezi realismem a magií, jeho dílo poznamenalo celou generaci Francouzů a Evropanů, kteří stejně jako on milují literaturu, historii, dobrodružství, přírodu a náš kontinent. Vždy se snažil usmířit ideály s realitou,“ prohlásil dále prezident Francois Hollande.

Král duchů

Patrně nejproslulejším dílem Michela Tourniera se stal román Král duchů z roku 1970, který několikrát vyšel i v českém překladu. Hlavní protagonista ve Východním Prusku jako přízrak objíždí vesnice a verbuje malé chlapce pro německou vojenskou školu.

Právě za Krále duchů dostal Tournier v roce 1970 Goncourtovu cenu, již desetičlenná akademie každoročně udílí nejlepšímu francouzsky psanému literárnímu dílu. Toto ocenění je považováno za nejprestižnější v rámci francouzské literatury.

Literární vědci považovali jeho románovou tvorbu, která je pečlivě vybudována na tradičních vypravěčských postupech a jednotném ději, za protiklad takzvaného nového románu.

Pátek aneb lůno Pacifiku

Mezi Tournierovy další slavné knihy patří román Pátek aneb lůno Pacifiku z roku 1967, který čtenáři deníku Le Monde zařadili mezi stovku nejvýznamnějších knih minulého století. Kniha polemizuje s románem Robinson Crusoe od anglického autora Daniela Defoa.

Do češtiny byly přeloženy také romány Meteory nebo Kašpar, Melichar a Baltazar. Tournier napsal rovněž řadu povídek, knih pro děti nebo esejů. V češtině vyšel soubor Chvalořečení.