Bowie plánoval další album. Netušil, jak má málo času

David Bowie krátce před smrtí plánoval další album a sepsal na něj hned několik písní. Věděl, že je jeho rakovina v konečném stádiu, zjevně ale netušil, že má tak málo času, prozradil jeho dlouholetý přítel a producent Tony Visconti v rozhovoru, který vyjde v chystaném vydání časopisu Rolling Stone.

Poslední fotografie Davida Bowieho, která kdy byla pořízena

Zdroj: David Bowie Autor: Jimmy King

Britský hudebník zemřel v neděli po osmnáctiměsíčním boji s rakovinou v obklopení své rodiny. Podle producenta nikdy nedal najevo strach ze smrti. „Jeho energie byla stále neuvěřitelná u člověka, který má rakovinu,“ prohlásil o hudební legendě.

Chemoterapie zabrala, nemoc se ale vrátila

Týden před smrtí a krátce před vydáním jeho nejnovějšího alba Blackstar Bowie zavolal Viscontimu a řekl mu, že chce ještě jedno album. Sdělil, že už napsal a natočil demosnímky pěti nových skladeb. „Dychtil po tom, aby se naposledy vrátil do studia. V tomto pozdním stádiu hodlal navázat dalším albem na Blackstar,“ citovala stanice BBC producenta, kterého prý projekt dalšího alba nadchl.

„Byl jsem vzrušený. Myslel jsem si jako on, že má před sebou nejméně několik měsíců. Takže konec musel být velmi rychlý. Nejsem do toho ale zasvěcen. Nevím přesně, ale jeho zdravotní stav se musel velmi rychle zhoršit po našem telefonátu.“ 

Tony Visconti

producent

Ještě kolem poloviny roku 2015 se přitom Bowieho boj s rakovinou vyvíjel nadějně. „Byl optimistický, protože prodělával chemoterapii a zabíralo to. A někdy kolem poloviny loňského roku nemoc ustupovala. Byl jsem nadšený. On byl ale trochu úzkostlivý. Řekl, aby „se neslavilo příliš rychle. Nyní to ustupuje a uvidíme, jak se to bude vyvíjet“, řekl podle producenta Bowie, který tehdy pokračoval v chemoterapii. „Takže jsem si myslel, že to zvládne. No a v listopadu se to náhle vrátilo. Rozšířilo se to po celém jeho těle, takže už nebylo možné se z toho vyléčit,“ dodal Visconti.

Stále se spekuluje, jakým typem rakoviny legendární hudebník trpěl. Většina komentářů hovoří o rakovině jater.