Batalion a Tolstoj. Na Moravském podzimu má hudba plus

Astronomický podzim začal na Moravě, stejně jako všude jinde, 23. září, ten hudební ale až 3. října. Letošní, osmačtyřicátý ročník festivalu Moravský podzim má přívlastek multimediální. Slibuje prolínání hudby s filmem, literaturou a vizuálním uměním. 

Wallenberg - opera Erkki-Svena Tüüra
Zdroj: Festival Moravský podzim Autor: Harri Rospu

„Moravský podzim vždy spojoval hudební světy a letos jde ještě o krok dál. Publikum se může těšit na vzácně uváděné skladby v neobvyklých kombinacích a rozmanitost interpretačních přístupů domácích i těch největších světových hvězd,“ prozradila Marie Kučerová, ředitelka pořádající Filharmonie Brno.

Slavnostního zahájení se ujme Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a houslistou Josefem Špačkem. V jihomoravské metropoli ale vystoupí například i Rotterdamská filharmonie s makedonským klavíristou Simonem Trpčeskim, Armida Quartett z Berlína či audiovizuální mág Michel van der Aa. Domácí brněnští filharmonici doprovodí skotského perkusistu Colina Currieho.

„Program letošního ročníku by se z velké části dal nadepsat jako HUDBA +, proto jsme mu přiřkli přívlastek multimediální. Zdůrazňujeme tím snahu hledat nejrůznější souvislosti mezi hudbou a dalšími uměleckými obory.“

Vítězslav Mikeš

dramaturg Moravského podzimu

Úlohu rezidenčního skladatele festivalu přijal významný estonský tvůrce Erkki-Sven Tüür. Osobně uvede světovou premiéru své skladby Conversio II, zkomponované na objednávku Moravského podzimu.

Klavírní Záře nad Brnem

S mottem hudba+ nabídne program například audiovizuální projekt Přesýpací hodiny, němý film Batalion s živým doprovodem nové hudby nebo skladbu Bretta Deana pro dvanáct violoncell inspirovanou dramatem Dvanáct rozhněvaných mužů. Rachmaninovův Třetí klavírní koncert připomene film Záře o osudu geniálního klavíristy Davida Helfgotta, který festival navíc promítne. Herec Saša Rašilov přednesem biblických textů zase doprovodí opus Zjevení konce od francouzského skladatele Oliviera Messiaena. „Za zmínku stojí také provedení skladeb Lva Nikolajeviče Tolstého či Friedricha Nietzscheho," doplnila Marie Kučerová.

Filharmonie Brno na festivalu Moravský podzim 2013
Zdroj: Festival Moravský podzim
Autor: Petr Francán

Festival Moravský podzim se pod taktovkou Filharmonie Brno koná podruhé, od roku 2013 je pořádán jako bienále. Letošní ročník - s multimediálními dílnami pro děti či Mezinárodním hudebněvědném kolokviu v doprovodném programu - bude především v Besedním domě a Janáčkově divadle znít do 16. října.