S Čarodějkami ze Salemu udělali v Těšíně krátký proces

Český Těšín - Touha po pomstě a manipulace církevní moci vedly na konci 17. století v americkém městečku Salem k honu na čarodějnice, který nabral opravdu tragických rozměrů. Událost dramaticky ve své hře zpracoval v padesátých letech 20. století Arthur Miller, od té doby se kromě filmových zpracování dočkala i mnoha divadelních nastudování. Aktuálně vyhání Čarodějky ze Salemu Těšínské divadlo.
Video Těšínské divadlo uvádí Čarodějnice ze Salemu
video

Těšínské divadlo uvádí Čarodějnice ze Salemu

Za svou hru musel Miller čelit vyšetřování Výboru pro neamerickou činnost, čímž se jen potvrdilo, že hon na „čarodějnice“ není temným omylem středověku, ale v různých formách pokračuje i v současné společnosti. „Fobie a násilí mezi lidmi je velmi aktuální téma,“ domnívá se i dramaturg hry Ladislav Slíva. „Adaptace, kterou jsem udělal, směřovala k vyostření konfliktu,“ dodal. 

Původní text Millerovy hry je daleko rozsáhlejší, než jej poznají návštěvníci Těšínského divadla. Dramaturg s cílem o větší dynamiku text proškrtal a některé postavy spojil. „Zejména v druhém jednání je spousta postav a spousta řečí, které znemožňují základní myšlenku, takže jsme je vykostili na dřeň,“ podotkl Slíva. Na dřeň je upravena i scéna - herci nemají žádné rekvizity ani pomůcky, hra stojí na mluveném slově.  

Drama Arthura Millera se na českých jevištích hraje poměrně často. V této úpravě je viděli už například diváci v Opavě nebo Českých Budějovicích, do Těšína se Čarodějky ze Salemu vrátí při nejbližší repríze 27. ledna.