Frame 008 přináší Lásku, Identitu, Sílu

Praha - V Leica Gallery Prague byla zahájena výstava výsledků fotografické soutěže Frame008. Jedná se o mezinárodní akci, která se orientuje výhradně na profesionální fotografy a studenty fotografických škol z Česka, Polska, Slovenska a Maďarska. Volba žánru i fotografické techniky není určena ani nijak vymezena. Téma letošního ročníku je zároveň i názvem Láska, Identita, Síla. Oceněné práce jsou sestaveny do výstavního souboru, který je v průběhu roku představen na několika výstavách. V Leica Gallery Prague expozice potrvá do 10. ledna.

„Frame mě velmi příjemně překvapil. Veliký zájem o soutěž i poměrně vysoký standard přihlášených prací svědčí o množství autorů, kteří se tu soustředěně věnují umělecké fotografii, i o tom, že laťka zůstává vysoko nastavena,“ říká ředitelka pražského domu fotografie Eva Heyd.

Podle ní by se letošní soutěžní díla dala rozdělit do dvou okruhů. První - útržkovitý, poloreportážní, někdy i syrový záznam reálné nebo inscenované události ve svém celku vytvářející mozaiku, koncepčně sledující nahozenou myšlenku. Sem se dá zařadit vítězný soubor Jakuba Skokana s názvem Lukáš, který získal první cenu v kategorii Síla.

Druhý okruh tvoří podle Evy Heyd poměrně velká skupina složená z fotografií s jistým posunem reality, obsahující imaginární, snové, někdy až pohádkové prvky. Takový je i první cenou v kategorii Láska ověnčený soubor Terezy Vlčkové - bez názvu. Kategorii Identita vyhrála Petra Malá s projektem A ona řekla dyt se divá. „Její práci považuji za zcela mimořádnou. Obsahově silný projekt, ve kterém dochází ke konfrontaci třech generací žen v autorčině rodině. Soubor je mimořádný i po stránce formální. Jako jeden z mála nepotřeboval stavět na velkém formátu zvětšenin," upozorňuje Heyd.

„Každá z vypsaných kategorií Frame008 - láska, identita, síla - přinesla velice rozmanité spektrum fotografických souborů od téměř 90 autorů. Výsledky jenom potvrzují dvě základní skutečnosti: organizátorům se podařilo vytvořit pro soutěž originální a nosné schéma a oceněné práce prokazují tvůrčí potenciál autorů stejně tak jako komplexnost současné fotografie,“ uzavírá fotograf Peter Korniss.

Vítězka kategorie Láska Tereza Vlčková na vernisáži před svým projektem
Vítězka kategorie Láska Tereza Vlčková na vernisáži před svým projektem
Více fotek
  • Vítězka kategorie Láska Tereza Vlčková na vernisáži před svým projektem autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/591/59071.jpg
  • Z cyklu Petry Malé A ona řekla dyt se divá autor: Marie Třešňáková, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/591/59070.jpg