Archeologové objevili unikátní nástroj na výrobu šperků

Uherské Hradiště – Unikát evropského formátu vydalo neznámé velkomoravské naleziště Na Valách ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Archeologové více než půl století netušili, odkud pocházely zlaté šperky objevené v tamních hrobech. Teď blízko nich našli pozůstatky klenotnické dílny i nástroj na výrobu náušnic a typických knoflíků.

Nalezli je na posledních dosud neprobádaných metrech, po více než půl století trvajícím výzkumu, během něhož odhalili dva tisíce hrobů, našli bezpočet keramických zlomků a zlatých šperků. „Nyní zkoumáme pozůstatek centrální klenotnické dílny, která byla součástí většího klenotnického areálu, jakéhosi řemeslnického okrsku,“ prozradil archeolog Luděk Galuška z Moravského zemského muzea v Brně.

Archeologové objevili také podkladku z kusu parohu, pomocí které se vyráběly šperky, nalezené na pohřebišti Na Valách. „Je to unikát, nevím o tom, že by se nějaká ve střední Evropě podobná nalezla““ tvrdí Galuška.

Video Reportáž Luboše Dostála
video

Reportáž Luboše Dostála

Stopy zlata a stříbra na nástroji odhalila i expertíza. Předmět používal dávný mistr při tepání. Klenoty a forma, ve které se zrodily, se znovu dotkly po téměř dvanácti stoletích.

Zdánlivě bezcenný paroh má tak pro znalce větší cenu než hromada zlata. Po dokončení přestavby Památníku Velké Moravy ve Starém Městě bude patřit k největším atrakcím jeho nové expozice.

Z archeologického naleziště Na Valách
Z archeologického naleziště Na Valách